fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nincs kormányprogram. Navracsics Tibor a becsapott országról
2006. június 29., 17:56
Az lenne a cél, hogy ha már egyszer egyensúlyt kell teremteni, akkor ez legyen az utolsóilyen alkalom, és két-három év múlva ne legyen szükség újabb megszorító csomagokra. Megjegyzem, ilyen megszorításokra eddig furcsa mód mindig a szocialista kormányok alatt volt szükség, úgy tűnik, hogy amikor jobboldali kormány van, akkor a gazdaságnak valahogy jobban megy - mondta a Demokratának Navracsics Tibor, a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjának vezetője.

- "A megszorítás politikája a szociális elszegényítés politikája, és én ezt a politikát az ellenzék kérésére sem, a jegybank elnök ostorozására sem, és Brüsszel figyelmeztetésére sem fogom bevezetni". Meglehetősen furcsa mostanában felidézni Gyurcsány Ferenc néhány hónappal ezelőtti szavait...

- Valóban, az MSZP-nek és magának Gyurcsány Ferencnek is komoly problémái vannak az őszinteséggel. Ennek ékes példája volt a múlt heti parlamenti vitanap, amikor a szocialista kormányfő többször hivatkozott az MSZP választási programjára. Csakhogy a kampányban egészen más választási program vált ismertté, mint amiről múlt hétfőn Gyurcsány beszélt. Ezek után talán sejthető, hogy ha még idézni sem sikerül pontosan, akkor a kormányprogram mennyiben hasonlít a választási ígéretekhez...

- Mi tekinthető kormányprogramnak? Az új Magyarország program, vagy az új egyensúly programja?

- Ezt nehéz eldönteni. Az új Magyarország - Siker és szolidaritás elnevezésű programról tíz órán keresztül vitatkoztunk a parlamentben. Emlékezetes, hogy Orbán Viktor is kemény bírálattal illette. Ezek után előálltak az új egyensúly programjával, erről szólt a múlt hétfői vitanap. Ennek is jó néhány pontját kifogásoltuk, mire Gyurcsány Ferenc jelezte, hogy Balatonőszödön kétnapos kormányülést tartanak, és ezt követően hozzák nyilvánosságra "reformterveiket". Tulajdonképpen érzékeltették velünk, hogy addig szinte felesleges is bármiről vitatkozni, hiszen akkor jön a harmadik program - három héten belül. Néha az az érzésem, hogy most mondanak valamit, majd annak elmondják az ellenkezőjét is, így pedig akárhogy is alakulnak a dolgok, mindig lesz egy idézet, amit elő lehet venni és azt lehet mondani: mi már akkor is szóltunk.

- A kormánypártok tanácstalanságát mutatja, hogy a parlamenti vitanapon Lendvai Ildikó élénken érdeklődött afelől, mit tenne a Fidesz ebben a helyzetben.

- Igen, ilyenkor mindig nagyon számítanak ránk, amikor valami baj van. Egyébként Lendvai Ildikónak nem kellene ennyit kérdezősködnie, elég lenne, ha megnézné a postáját. Benyújtottunk ugyanis nyolc törvénymódosítási javaslatot, ebből kettő az alkotmány módosítását célozza meg. Ezeknek a törvénymódosításoknak az elfogadásával megteremtődne a stabil, kiszámítható költségvetési politika intézményi háttere. Az lenne a cél, hogy ha már egyszer egyensúlyt kell teremteni, akkor ez legyen az utolsó ilyen alkalom, és két-három év múlva ne legyen szükség újabb megszorító csomagokra. Megjegyzem, ilyen megszorításokra eddig furcsa mód mindig a szocialista kormányok alatt volt szükség, úgy tűnik, hogy amikor jobboldali kormány van, akkor a gazdaságnak valahogy jobban megy.

- Sokak szerint most már a napnál is világosabb: Gyurcsány Ferenc alkalmatlan miniszterelnöknek, hiszen nem képes ki utat találni a saját - előző - kormánya, illetve a Medgyessy-kormány által teremtett válsághelyzetből. Egyetért ezzel?

- Biztos sokan vannak, akik már másfél éve is alkalmatlannak gondolták őt erre a posztra. Olyan szempontból viszont igaz ez a megfogalmazás, hogy az előző ciklusban nem folytatott érdemi kormányzást, szinte csak a kommunikációval törődött. Ebbe is beletört néhányszor a bicskája - először a köztisztviselőkkel keveredett harcba, amikor azt mondta nekik, hogy ne szolgáljanak pártpolitikai célokat a tevékenységükkel, aztán leterroristázta a szaúdi futballistákat, később a fiatalok szemére vetette, miért nem mennek külföldre, legutóbb pedig az elégedetlenkedőket küldte Szlovákiába.

- És akkor még nem említettük a lecserélendő feleségeket és a befogandó kóbor kutyákat...

- Most már az is látszik, hogy Gyurcsány Ferenc nem csupán a kommunikációval van háborúságban, de az érdemi munkával is komoly bajok vannak. A kormányprogram ugyanis - és most teljesen mindegy, hogy az új Magyarország, vagy az új egyensúly programot tekintjük-e annak - rossz. Mégpedig azért rossz, mert szinte kizárólag a pénzelvonásra, a szűkítésre, a nadrágszíj meghúzására helyezi a hangsúlyt. Ráadásul ugyan mindenki rosszul jár ezzel a megszorító csomaggal, a legnagyobb teher azonban az aktív, dolgozó rétegre került. Száz emberből már most is csak 38 dolgozik - legalábbis legálisan -, ami nagyon rossz arány, ám ha a megszorításoknak köszönhetően újabb vállalkozások mennek tönkre, vagy nő a munkanélküliség, akkor még nagyobb bajba kerülhet a gazdaság. A bevételek növelése egyébként is csak ideig-óráig jelent megoldást. Ha ezzel párhuzamosan nem csökkentjük az állam kiadásait, és nem próbáljuk meg talpra állítani, felpörgetni a gazdaságot, akkor ugyanoda, vagy mélyebbre kerülhetünk egy-két év múlva, mint ahol most vagyunk.

- Sokan attól tartanak, hogy erek a megszorítások csak a bemelegítést jelentik, és az önkormányzati választást követően még jönnek újabbak. Van ennek reális esélye?

- Gyurcsány Ferenc egyelőre hevesen cáfol minden ezzel kapcsolatos felvetést, az elmúlt héten azt mondta, hogy a 13. havi nyugdíj nincs veszélyben, egy interjúban pedig arról beszélt, hogy idén már nem lesz több áremelés. Ám mivel az államháztartás helyzete továbbra is rossz, ráadásul többször láttuk már, hogy valamit cáfoltak, aztán mégis megcsinálták, ezért tényleg ott van a gyanú, lesznek még további megszorítások.

- "Ugyanolyan hiba lett volna a választási vita központi témájává tenni a költségvetés helyzetét, mint az, hogy próbáltuk ezt kiiktatni" - mondta vasárnap megjelent interjújában Gyurcsány, hozzátéve, hogy a pártok a folyamatos egymásra ígérgetéssel csapdába ejtették magukat. Mit gondol erről?

- Őszintétlen magyarázkodásnak tartom, és nem látom ennek a beismerésnek a gyakorlati értékét sem. Hiszen nincsenek arra utaló jelek, hogy Gyurcsány Ferenc és kormánya tanult volna hibáiból; továbbra is koncepciótlan kapkodást tapasztalunk részükről, ködös, halogatott bejelentésekkel, utólagos magyarázkodásokkal fűszerezve.

- Beszéljünk a Fideszről is, az elmúlt hetekben ugyanis sok kisebb-nagyobb belső vitáról, problémáról lehetett hallani. olvasni. Valóban vannak problémák a pártban?

- Egy választási vereség után óhatatlanul is van egy olyan időszak, amikor a vereséget elszenvedő párt magával foglalkozik, ilyenkor kevesebbet hallatja a hangját, és persze lehetnek belső konfliktusok is. Ugyanakkor úgy érzem, látványos összetűzésekre nem került sor, jól kezeltük ezt a helyzetet Hallani olyan véleményeket is, hogy az őszi önkormányzati választásokra nagyon nehezen ment a jelöltállítás. Erre pedig azt tudom mondani, hogy ennek oka a bonyolult szövetségi politika. A Fidesz minden szövetségesét egyenrangú félnek tekinti, ennek pedig az egyéni jelöltek kiválasztásánál, a listák összeállításánál is meg kell mutatkoznia Ezáltal sokkal hosszadalmasabb a jelölési procedúra, mint mondjuk négy éve volt, hiszen sokkal több szempontot kell figyelembe venni. Azt hiszem, végül is sikerült jól megoldani ezt a feladatot.

- Ha már a szövetségi politikáról beszélt - működik a KDNP-vel kötött frakciószövetség?

- Csak jót mondhatok. Semjén Zsolttal személyesen is jó a kapcsolatom, napi szinten egyeztünk és a kabinetvezetői értekezleteket is közösen tartjuk. Igyekszünk összehangolni a két frakció munkáját, ami persze nem jelenti azt a jövőben sem, hogy mindig mindenben ugyanazt az álláspontot fogja képviselni a két párt Ugyanakkor mielőtt az eltérő vélemények napvilágot látnak, tájékoztatjuk egymást arról, hogy ki miért képviseli az adott álláspontot, és megbeszéljük azt is, hogyan tudjuk véleményünket a leghatékonyabban artikulálni a nyilvánosság felé.

- Orbán Viktor azt mondta a képviselőcsoport megalakulása után, hogy ezentúl a frakcióból irányítják majd a pártot Az általános frakcióvezető-helyettesi posztot is betöltő Varga Mihály kampányfőnöki kinevezése ennek az első jele?

- Ez inkább annak a jele, hogy Varga Mihály jól dolgozik és ezért nagyon kapós lett. Komolyra fordítva: ha a köztársasági elnök jóslata beválik és valóban október elején lesznek az önkormányzati vá1asztások, akkor augusztus első felében indul a kampány. A parlamentben viszont július végéig sok tennivalónk van, így a frakció önmagában nyilvánvalóan nem tudná levezényelni a kampányt, ehhez kellenek mások is a pártból, olyanok, akiknek a választások körüli teendők jelentik az első számú feladatot. Úgyhogy úgy fogalmazhatnék: a kampányt nem a frakció irányítja, de Varga Mihály, no meg Orbán Viktor személye jelenti a kapcsot, és azt, hogy a két feladatot igyekszünk összehangolni és a leghatékonyabban, legeredményesebben elvégezni.

- Az viszont logikusnak látszik, hogy ha Varga Mihály lesz a kampányfőnök, akkor a pénzügyi, gazdasági kérdések lesznek a középpontban.

- Azt hiszem, a helyzet is ezt diktálja. A választások előtt a kormányzat még igyekezett fenntartani a sikeresség, a "nagy jólét" látszatát, ám most már mindenki számára világosan látszik, hogy rosszabbul élünk, mint négy éve.

- De ugye ősszel nem tér vissza ez a rossz emlékű szlogen?

- Biztos, hogy nem. Ugyanakkor fontos feladatunk lesz, hogy megvilágítsuk a helyzetet, tisztázzuk, hogy a válságért kik a felelősök, s országosan és helyi szinten is igyekezzünk megoldást kínálni a problémákra. A lehető legszélesebb rétegek számára kell világossá tennünk, hogy jobban végezzünk a munkánkat, mint a kormányoldal.

Bándy Péter, Demokrata, 2006. június 29.