fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európa, merre vagy?
2006. június 30., 08:06
Érdemes még a legelején rögzíteni két dolgot a szlovák kormányalakítással, azaz a Robert Fico-féle katasztrófakoalícióval kapcsolatban. Egyrészt a három párt összefogása korántsem meglepő. Összeköti őket a nyílt magyarellenesség, vezető politikusaik habitusa és a Mikulás Dzurinda nevéhez fűződő reformok ellenzése.

E három hasonlóság ez esetben jóval erősebb a különböző ideológiáknál. Másrészt a szlovák szavazópolgárok többsége vélhetően úgyszintén e tényezők miatt díjazta Ficót, Ján Slotát és Vladimír Meciart. Ilyen a demokrácia. Döntésük megkérdőjelezhetetlen még akkor is, ha minket, magyarokat igencsak kedvezőtlenül érint.

Csakhogy. Hat évvel ezelőtt bizonyos Jörg Haider bevonása a bécsi jobbközép kormányba Európa-szerte vad politikai rángatózásokat idézett elő. Futószalagon érkeztek az Ausztriának címzett bírálatok, fenyegetések, szankciók. Emlékeznek, milyen szélsebesen igyekezett akkor (is) megfelelni az uniós trendnek az MSZP és az SZDSZ? Haider és a vele szövetkező Wolfgang Schüssel - a polgári kormány visszafogott reagálásával ellentétben - néhány pillanat alatt a szociálliberális magyar ellenzék céltáblája lett. Van tehát precedens arra, hogy egy demokratikusan választott uniós kormány pellengérre kerül nem éppen szalonképes tagjai miatt. Ha Ausztria akkor kiváltotta az EU-tagok többségének haragját, akkor Szlovákia most minimum ugyanazt a sorsot érdemli. Haider fekete, Slota viszont fehér? Schüsselék szankciót érdemeltek, Ficóék még egy rossz szót sem?

Az Európai Bizottság nem kíván kommentárt fűzni a szlovák kormánykoalíció frissen bejelentett összetételéhez - nyilatkozott a testület szóvivője, de más uniós tagországot sem késztetett bírálatra a pozsonyi fejlemény . Csak nem kettős mércével van dolgunk, mint eddig már oly sokszor a nemzetközi politikában? És hol vannak most a Haider ellen harcba szálló baloldali, liberális politikusaink? A Göncz Kinga által irányított Külügyminisztérium szóvivője szerint "Magyarország tiszteletben tartja a szlovákiai koalíciós tárgyalások eredményeként várhatóan megalakuló kormányösszetételt, a felálló új kabinetet konkrét gyakorlata alapján fogja megítélni". Önmagáért beszél e bátor megfogalmazás. Meglepetés persze ez ügyben sem érhet senkit, hisz a magyarellenes Robert Fico nemrég éppen lapunknak adott interjújában büszkélkedett a magyar szocialistákhoz fűződő jó kapcsolatairól és az internacionálén belüli együttműködésről. A szlovák katasztrófakoalíció első embere nem szívleli a magyarokat, de szereti az MSZP-t.

Rendkívül nehéz helyzetbe kerülhetnek az új pozsonyi kormány megalakulása után a felvidéki magyarok s a Magyar Koalíció Pártja (MKP). Bugár Béláék tíz százalék fölötti eredménye most mit sem ér. Szlovákiában - de Romániában is - a magyarok sorsa az utóbbi tizenhat évben azon múlott, hogy a kormányon vagy kormány közelében lévő magyar párt/szövetség milyen alkuk és zsarolási lehetőségek között mozoghat. Olykor joggal bírálhatók a könnyelmű kompromisszumok, az elvtelen politikai partnerváltások, azt azonban látni kell: ellenzékből a pozsonyi vagy bukaresti parlamentben egyetlen lényeges eredményt sem lehet elérni a kisebbségben élő magyarok ügyében. Az MKP nyolc év után ismét az ellenzék padsoraiba ül. Ficónak egyik nyíltan hangoztatott célja volt a magyar párt kiszorítása a hatalomból. Sikerült neki. Slota a "magukat magyarnak vallókat, akiket a szláv vér tett civilizálttá", a szülőföldjükről is elüldözné. Sikerülni fog neki?

Magyar Nemzet, Pataky István, 2006. június 30.