A szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt (PRM) szenátorainak ellenállása dacára sikerült elfogadtatni azt a törvénycikket, amely szerint azokban a közigazgatási egységekben, ahol a kisebbség számaránya időközben 20 százalék alá csökken, az elnyert jog elve alapján továbbra is biztosított az illető közösség anyanyelv-használati joga a közigazgatásban. Ebben az esetben a kétnyelvű feliratok is megmaradnak.
Azokon a településeken, ahol a lakosság számaránya eléri a 20 százalékot, az állampolgárok - akár szóban, akár írásban - anyanyelvükön fordulhatnak a polgármesteri hivatalokhoz és az ezeknek alárendelt intézményekhez.
A törvény egyik legfontosabb rendelkezése értelmében a városi tanácsüléseken a képviselők összlétszámának egyötödére csökken az a küszöb, amely lehetővé teszi az anyanyelv használatát. A korábbi rendelkezés szerint eddig kizárólag azokban a tanácsokban volt erre lehetőség, ahol az adott kisebbség a tanácsosi mandátumok egyharmadát szerezte meg.
A törvény módosításának köszönhetően a polgármesterek úgynevezett "city managert" alkalmazhatnak, akit felruházhatnak bizonyos, a város vagy a községgazdálkodással kapcsolatos feladatkörökkel.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kezdeményezésére külön fejezetben szabályozzák a kistérségi társulások létrehozását, ami újabb lehetőséget biztosít a határ menti térségek együttműködésére.
A 72 igen, 15 nem szavazattal, egy tartózkodás mellett elfogadott helyi közigazgatási törvény része a kormányprogramban szereplő decentralizációs törvénycsomagnak.
MTI - fidesz.hu