A módosítás egyik eleme, hogy az igazgatótanács szerepét a gazdasági tanács veszi át, amely által sérül az intézmények autonómiája. Az ellenzéki politikus szerint az egyetemek ügyeinek intézése nem kellően érdekeltek kezébe kerül.
A legneuralgikusabb pont a tandíj és költségtérítés kérdése, hiszen a szocialisták és szabaddemokraták a kampány során tagadták, hogy tandíj bevezetésére készülnek. A most bejelentett fejlesztési részhozzájárulás számai Pálinkás József számításai szerint nem helytállóak. A szakpolitikus bejelentette: az alapképzésben részt vevők 105 ezer helyett 120 ezer forintot, míg a mesterképzésben 150 ezer helyett 315 ezer forintot lesznek kénytelenek fizetni.
A költségtérítéses képzés hozzájárulása 375 ezer forinttól 668 ezer forintig, míg a mesterképzés költsége 665 ezer forinttól másfél millióig terjed a fideszes politikus számításai alapján. Pálinkás József meggyőződése, hogy kiszámíthatatlan rendszert hoznak létre a törvény módosításával a hallgatók számára. A kormány azon célja, hogy teljesítményre ösztönözzön a tandíj, nem fog megvalósulni, hiszen az osztályozással a szülők pénztárcájáról dönt az oktató - fogalmazott a politikus. "Ezért aztán ez inkább sumákolás a kormány részéről, hiszen a kampányban nem erről volt szó" - fűzte hozzá.
A törvény 2007. január 1-én lép hatályba, de fizetni csak 2008. szeptemberétől kell, mert az első évfolyam ingyenes. A jegyzői védelem alatt álló hátrányos helyzetűek, továbbá a legjobb hallgatók 15 százaléka tandíjmentességet élvezhet majd, feltéve, hogy a megfelelő tandíjat beszedte a felsőfokú oktatási intézmény - mondta el Pálinkás József.
Nyírő Gizella - fidesz.hu