Korábban a jövő év elejére tervezték csak a teljes felszabadítást, de Alekszej Kudrin pénzügyminiszter bejelentette, hogy az intézkedést fél évvel előbbre hozzák, tekintettel a növekvő tartalékokra és a Párizsi Klubban lévő kormányokkal e hónapban elért, 22 milliárd dolláros előtörlesztési megállapodásra. Kudrin a Rosszija tv-adónak nyilatkozott ez alkalomból. Szombaton a konvertibilitás kinyilvánítását követően egy dollár 26,9423 rubelt, egy euró 34,2383 rubelt ért az orosz nemzeti bank hivatalos árfolyama szerint.
A legutóbbi, 2004-es szabályozás szerint a központi bank és a kormány szükség esetén korlátozhatta a tőkemozgást. Ennek értelmében a külföldieknek különleges számlát kellet nyitniuk és az ügyletérték bizonyos százalékát tartalékba kell helyezniük a központi banknál devizában, rubelben jegyzett adósság vásárlásakor. Ezeket a követelményeket most megszüntették, és az orosz állampolgárok is bárhol a világon szabadon nyithatnak számlát. Az orosz pénzügyminisztérium némi hozamemelkedésre számít a kincstárjegyeknél, de nem vár nagy rohamot a július elsejei hatályú intézkedés után, mert a befektetők, a rubel közeli, teljes konvertibilitására számítva, már májusban és júniusban jelentősen növelték pozícióikat.
1998-ban Oroszország halasztást - gyakorlatilag fizetésképtelenséget - jelentett be, és a rubel összeomlott. Most úgy vélik, az azóta elért fejlődés egyenjogú partnerré tette Oroszországot a Nyolcak (G8) csoportjában - amelynek csúcsértekezlete hamarosan megkezdődik Szentpétervárott -, a hét legfejlettebb ipari hatalom mellett. A rubel konvertibilitásának július 1-i bejelentését éppen a szentpétervári csúcs miatt időzítették így. "Oroszország meg akarja mutatni, hogy az elismert, nemzetközileg érvényes pénzügyi normákkal rendelkező országok közé tartozik" - utalt rá az orosz iparszövetség elnöke.
MTI - fidesz.hu