fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Magyarország egy bekövetkezésre váró baleset"
2006. július 3., 12:07
Pénzügyi szempontból a kelet-európai országok közül Magyarország és Törökország a legsebezhetőbb, és közgazdasági értelemben az előbbinek a helyzete a rosszabb a jelentős ikerdeficit miatt.

Legalábbis ezt írja legutóbbi bejegyzésében a világ vezető makrogazdasági blogját jegyző Nouriel Roubini, a New York-i egyetem közgazdaságtan-professzora. A bejegyzést június 29-én publikáló professzor elismeri, hogy az utóbbi hetek pénzpiaci felfordulása inkább meglátszott Törökországon, mint Magyarországon, és ezt elsősorban a magyar uniós tagság pozitív hozadékával, illetve az új kormányba vetett piaci bizalommal magyarázza. Mindeközben az utóbbi napokban a pesszimizmus elérte a magyar piacokat is, a budapesti tőzsde 20 százalékot esett május eleje óta, a forint pedig soha nem látott mélységbe zuhant az euróval szemben. A magyar és a török események a régió többi államára is átterjedhetnek - véli a kutató.

Nouriel Roubini szerint Magyarország elsődleges problémája a jelentős ikerdefecit (hiány a költségvetésben és a folyó fizetési mérlegben is), illetve az, hogy a kormány stabilizációs programjával hitelességi gondok akadtak, miközben a nemzetközi piaci környezet is hátrányosan változott. A nemzetközi tőkebeármalás gyors leállásának veszélye nőtt, Magyarország pedig egy olyan balesetre hasonlít, amely még nem következett be, de bármikor bekövetkezhet - véli Roubini, aki szerint a kormánynak az IMF, illetve az MNB útmutatását kellene követnie, és új programot kellene készítenie, amely a jelenleginél jobban támaszkodik a kiadáscsökkentésre. A professzor arra figyelmeztet, hogy még ebben az esetben is problematikus lehet a magyar konszolidáció, a stabilizációs programok ugyanis jellemzően kevéssé hitelesek eleinte, és a tőkemenekülést csak hivatalos (IMF-hez köthető) nemzetközi tőkebehozatal ellensúlyozhatja. Amennyiben a magyar kormány nem áll elő egy komoly, mélyre ható és hiteles csomaggal, akkor a deviza-, vállalati, banki, illetve adósságkrízis esélye jelentősen megnő - áll az Economist által a világ legjobbjának választott makroblogban.

Napi Online - fidesz.hu