fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Brüsszelben aggodalmat kelt Fico kormánya
2006. július 3., 18:10
Aggodalmat kelt Brüsszelben az új szlovák kormánykoalíció összetétele: legalábbis erre utal, hogy az Európai Parlament két legnagyobb párjának vezetői egymás után tették ilyen értelmű nyilatkozataikat, s immár diplomáciai körökből is hasonló véleményeket hallani.

Az Európai Néppárt, az Európai Parlament legerősebb frakciója részéről múlt pénteken Hans-Gert Pöttering, a képviselőcsoport vezetője, most hétfőn pedig Wilfried Martens, a párt elnöke tett bíráló nyilatkozatot. Pöttering a Szlovák Nemzeti Pártra utalva azt mondta: mélységesen megdöbbenti, hogy a legszélsőségesebb idegengyűlölő párt tagja lesz a következő kormánynak. Egyben figyelmeztetett, hogy csak a kisebbségeket tiszteletben tartó politika és az értelmes politikai párbeszéd vezethet el egy stabil és virágzó társadalom létrejöttéhez.

Martens pedig közölte: megdöbbenti, hogy egy olyan párt, mint a Szlovák Nemzeti Párt, a maga idegengyűlölő nézeteivel és az etnikai kisebbségekkel szembeni ellenségességével koalíciós partner lesz az új szlovák kormányban. A Martens-nyilatkozat egyben a kormánykoalíció két másik tagját is bírálta: a Rober Fico vezette, a parlamenti választásokon győzelmet aratott szociáldemokratákat, a Smert populistának, a harmadik koalíciós partnert, a HZDS-t pedig "önkényuralmi magatartásúnak" minősítette.

Az Európai Néppárt vezetőinek nyilatkozatánál is érdekesebb - mert nem az "ellenfél" konzervatívoktól, hanem a Smerrel azonos tábortól, a baloldaltól jön - Poul Nyrup Rasmussennek, az Európai Szocialisták Pártja (ESZP) elnökének állásfoglalása. Ő már múlt csütörtökön levelet küldött Ficónak, aggodalmait jelezve a tervezett koalícióval kapcsolatban. Rasmussen úgy vélte, hogy miközben Szlovákiában "kívánatos és szükséges a szociáldemokrata vezetésű kormány", a koalíció összeállítása emberi jogi, mindenekelőtt a kisebbségek jogait érintő aggodalmakat vet fel, emellett kétségessé teszi a demokrácia, az EU és az európai értékek melletti elkötelezettséget is.

A szlovák ügyben nyilatkozó - magukat megnevezni nem kívánó - brüsszeli diplomaták részben szintén a kisebbségi kérdések miatt aggódnak, részben pedig a gazdasági reformok lelassulásától tartanak. Mint szavaikból kiderült, Szlovákia elvesztheti eddigi, élenjáró reformeri státusát, s a gazdasági "fellazulás" miatt a jelenlegi céldátumnál, 2009-nél későbbre halasztódhat az euró bevezetése. Ráadásul többen is felidézték a kilencvenes években kormányon lévő Vladimír Meciar gyakran antidemokratikus politikáját, ami Szlovákia elszigetelődéséhez (például a NATO-csatlakozás későbbre halasztódásához) vezetett, s utaltak arra, hogy Meciar pártja, a HZDS most újból hatalomra kerül.

Ugyanakkor egyes diplomaták abban reménykednek, hogy kormányra jutva az eddig ellenzéki pártok elfelejtik kampánybeli ígéreteik egy részét, s így megmaradhat a folyamatosság a szlovák politikában. Ha nem így történne, az komoly feszültségeket hozhat az EU működésébe, amely már így is aggódik egyes közép-európai országok miatt: Lengyelországban a nacionalisták már szintén kormányzati tényezőt jelentenek, Csehországban teljes a patthelyzet a jobb- és a baloldal között, s most Szlovákiában is a szélsőséges nacionalizmus felé mozdult el az inga.

Az Európai Bizottság hétfőn üdvözölte a szlovák kormányalakítást, ugyanakkor közölte: reméli, az új kormány teljes mértékben kitart az európai elkötelezettség mellett.

MTI - fidesz.hu