Minisztériumi dolgozók fizetése, kormányzati gépkocsipark: első ránézésre olyan feladatok várnak a Philip Morris argentin cégének Gyurcsány Ferenc által kormányzati szereplőként hazahívott személyzeti főnökére, melyek önmagukban nem indokolnák egy elkülönített intézmény létrehozását.
A Szetey Gábor vezetése alá kerülő Kormányzati Szolgáltató Központ a sajátos, elemzők szerint már-már a demokrácia határait feszegető három új kormányzati csúcsszerv egyike, bár mozgástere kétségtelenül szűkebb az Államreform Bizottságot vezető Draskovics Tibor, vagy a Fejlesztési Kabinetet igazgató Bajnai Gordon jogköreinél.
Szeteyre, így a hivatalos verzió, a Philip Morris személyzeti főnökeként figyeltek fel. A dohánycégnél HR-igazgatóként tevékenykedő menedzser ugyanis "szigorú és következetes vezető", akit a Philip Morris is felhasznált argentinai "partraszállásánál", a cég fiatalítása folyamán.
Nem elhanyagolható körülmény, hogy a Philip Morris tulajdonosa, az Altria jelen van a magyarországi piacon az élelmiszerforgalmazási ágazatban. Korábban élelmiszer- és dohányipari szereplő is volt, ám "racionalizálásban" megelőzte a jelenlegi kormányt: bezárta egri dohánygyárát és budapesti édességüzemét.
A dohánylobbi erőteljes magyarországi befolyását mi sem jellemzi jobban, mint hogy 2005 júniusában a lapok a reformtörvény módosító javaslata kapcsán egy olyan "titkos záradékról" írtak, melynek értelmében akár hat évre meghosszabbítják azt a szerződést, mely engedélyezi a dohánytermékek reklámját a Forma-1-es versenyeken. Magyarország tehát még azt is kockáztatta volna, hogy megszegi az Európai Unió dohánytermékek reklámozásáról szóló irányelvét, és szembemenne az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének dohányzás-ellenőrzési keretegyezményének szellemével.
Talán nem véletlen, hogy Szetey személyében az üzleti élet egy újabb befolyásos szegmensének képviselője érkezik a kormányzati csúcsszerv élére. A menedzser valószínűleg nem csupán a kormányzati gépkocsik volánját tartja majd kézben.
MNO, Világgazdaság, Népszabadság - fidesz.hu