fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Észak-Korea hat rakétát lőtt ki és további kísérletekre készül
2006. július 5., 07:47
Észak-Korea hat rakétát lőtt ki helyi idő szerint szerda hajnalban, és ezek között rövid, közepes és hosszú hatótávolságú rakéta is volt amerikai közlések szerint.

Az amerikai védelmi minisztérium névtelenül nyilatkozó munkatársai elmondták, hogy Észak-Korea Scud típusú rövid hatótávolságú, Rodong típusú közép hatótávolságú és Taepodong-2 típusú hosszú hatótávolságú rakétákat tesztelt, és további rakéták kilövésére készül. Az 500 kilométeres hatósugarú Scuddal Dél-Koreára, az 1000-1300 kilométerre is elrepülő Rodonggal Japánra, az akár 15 ezer kilométeres hatótávolságú Taepodong-2-vel pedig az Egyesült Államokra is csapást mérhet Észak-Korea. A rakéták egy része a Japán-tengerben csapódott be, mintegy 500 kilométerre Hokkaido szigetének nyugati partjaitól. Valószínűleg a harmadik rakéta volt a Taepodong-2 , amely azonban az indítás után 35-40 másodperccel csődöt mondott.

Észak-Korea helyi idő szerint hajnali fél négykor lőtte ki az első rakétát, azt félórával később követte a második. Az időzítés talán nem véletlen, mert ezzel egy időben ünnepelték az Egyesült Államokban a függetlenség napját, ráadásul az első rakéta kilövésétől mindössze néhány perccel később indították útnak sikeresen a Discovery amerikai űrrepülőgépet.

Stephen Hadley, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója közölte, hogy provokatívnak tekintik Észak-Korea viselkedését, de a rakétatesztek nem jelentenek azonnali veszélyt az Egyesült Államokra. Az Észak-Amerika légterét ellenőrző és biztonságáért felelős Észak-amerikai Egyesített Légvédelmi Parancsnokságon (NORAD) azonban emelték a riadókészültség szintjét, a közepes fenyegetettséget jelző szintnél valamivel magasabb Bravo-Plus fokozatra.

George Bush elnök a nemzetközi közösséggel szembeni kihívásként értékelte a rakétateszteket, és tanácskozást kezdett Condoleezza Rice külügyminiszterrel, Donald Rumsfeld védelmi miniszterrel és Hadleyval. A tervek szerint Condoleezza Rice kapcsolatba lép kínai, japán, dél-koreai és orosz kollégájával, Christopher Hill, az észak-koreai atomügyekről folyó hatoldalú tárgyalások amerikai főtárgyalója pedig szerdán a térségbe utazik, elsőként Dél-Koreába.

John Bolton, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete sürgős konzultációkat kezdett a Biztonsági Tanács tagjaival, de még nem született döntés arról, hogy kérje-e a testület sürgős összehívását. A BT soros elnöki tisztét betöltő Franciaország egyik diplomatája jelezte, hogy a delegációk már gyűjtik az információkat, és várhatóan a BT szerdára beütemezett ülésén lesz szó Észak-Koreáról.

Abe Sindzo, a japán kormány főtitkára, szóvivő a békére és a stabilitásra nézve súlyos problémának nevezte az észak-koreai fegyverkísérletet. Utalva arra, hogy a rakéták néhány száz kilométerre csapódtak be Japántól, hangsúlyozta, ez nem csak Japán, hanem az egész világ békéjére és stabilitására nézve jelent problémát. A japán kormány illetékes miniszterei azonnal válságtanácskozást tartottak, és összeül a nemzetbiztonsági tanács is. Dél-Koreában ugyancsak rendkívüli ülésre gyűltek össze az illetékes miniszterek (a külügy-, a védelmi és az országegyesítési miniszter) és a hírszerzés vezetője.

A dél-koreai és japán sajtó június közepén azt írta, hogy Phenjan felgyorsította nagy hatótávolságú rakétával végrehajtandó kísérletének előkészületeit, és már indítóállásba helyezte interkontinentális ballisztikus rakétáját. (Észak-koreai illetékesek akkor tagadták, hogy Phenjan ilyen kísérletre készülne.) Az előkészületek miatt az Egyesült Államok és Japán figyelmeztette a kommunista országot, hogy további gazdasági szankciókra számíthat, ha hosszú hatótávolságú rakétával hajt végre kísérletet. Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök is felszólította Észak-Koreát, hogy tegyen le a nagy hatótávolságú rakéta tesztjéről.

Észak-Korea 1998-ban hajtott végre kísérletet Taepodong rakétával, amely átszállt Japán északi része felett, s úgy csapódott be végül a Csendes-óceánba. Phenjan azonban 1999-ben meghatározatlan időre önkéntes moratóriumot vállalt nagy hatótávolságú rakétákkal végzendő kísérleteire, és ezt az ígéretét 2002-ben és 2004-ben is megerősítette.


MTI - fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Diplomáciai ellencsapás
Cikk: Két rakéta az orosz partoknál esett a tengerbe
Cikk: Észak-Korea veszélyeztetheti az Egyesült Államokat?
Cikk: Újabb rakétakísérletet hajtott végre Észak-Korea