- A sajtóban olvashatunk jó néhány, a levegőben lógó témáról: gázáremelés, kenyéráremelés, benzináremelés, Románia és Bulgária előbb csatlakozhat esetleg az euróövezethez, mint Magyarország. Azt mondja a kormányoldalon sok mindenki, és egyszerű választópolgárok közül is, hogy mit lehetett volna csinálni egyebet, ez a gazdaság menete. A Fidesz is valószínűleg csak ezt tehette volna.
- Az, amit most látunk kormányoldalon, az hibás döntések és hazugság eredménye. Mind a kettő Gyurcsány Ferenctől származik. Először a választások után azt ismerte el, hogy hibás döntéseket hozott az áfacsökkentés és más egyéb gazdaságpolitikai lépésekkel - amelyekről mi akkor megmondtuk, hogy katasztrofális helyzetbe fogják hozni az államháztartást, illetve Gyurcsány Ferenc maga ismerte be, hogy hazudott a kampányban - mondta Navracsics Tibor. Talán többen emlékeznek rá, hogy milyen gőggel utasított vissza minden olyan megjegyzést a Fidesz részéről, amely az akkori államháztartási helyzetre és a gazdaságpolitikára vonatkozott, és most persze azt mondják, hogy a Fidesz sem tudna mást tenni, holott kezdettől fogva világos volt, már február óta világossá tettük, hogy mi nem ezt a gazdaságpolitikai kurzust folytatnánk. Mi úgy gondoltuk, és most is úgy gondoljuk, hogy csak akkor lehet a jelenlegi helyzetből kitörni, ha előre menekülünk. Ez azt jelenti, hogy miközben kiadáscsökkentésre van szükség, aközben a vállalkozók, az aktívak és lehetőleg az inaktívak terhét is könnyíteni kell. Azaz olyan radikális adó- és járulékcsökkentésre is szükség van, amely lehetővé teszi azt, hogy a vállalkozók átvészeljék a nehéz időket, sőt, esetleg pénzt tudjanak fordítani beruházásokra. Lehetővé tenni azt, hogy jelenleg a szürke- és feketegazdaságban alkalmazott emberek átsegítsük a fehérgazdaságba, vagyis ez által bővüljön az aktívak köre, bővüljön a járulékfizetők és az adófizetők köre, és ebből adódóan nagyobb bevétele lenne az államnak, amellyel viszont az inaktívak számára tudnánk a nehezebb időket is elviselhetővé tenni. Vagyis éppen homlokegyenest különböző irányt folytatnánk, mint amit jelenleg a kormánykoalíció folytat.
- A mostani világgazdasági és világpiaci körülmények között is ezt meg lehetne tenni? Az olajárak az egekben vannak, a forint gyengélkedik, és még sok mindent lehetne mondani, ami nehezíti a gazdasági körülményeket. Így is meg tudnák tenni ezeket a lépéseket? Kisebb adó, kisebb bevétel az államnak, mikor amúgy is kevés a pénze.
- A kisebb adó nem jelent kisebb bevételt az államnak, ezt már mindenki tudja. Gyurcsány Ferenc is csak annyit mondott, hogy nincsen arra bizonyíték - számára legalábbis -, hogy a radikális járulékcsökkentés közvetlenül munkahelyteremtéssel járna. De ebből több minden következik. Egyrészt az, hogy attól még nem kellene adót és járulékot növelni, mert mégis csak könnyebbséget jelent. Inkább az a tipikus, amit mi javasolunk, hiszen ha megnézzük a nyugat-európai országok 80-90-es évekbeli hasonló helyzetben tett lépéseit, azok inkább az általunk javasolt lépésekre hasonlítanak, vagyis miközben lenne egy középtávú bérszabályozás, vagy bérnövekedés-szabályozás, azzal együtt járna egy adócsökkentési program is, egy foglalkoztatás-bővítési program, ami munkahely-teremtési program is. A jelenlegi kormány megszorító csomagjának az egyik legnagyobb hibája az, hogy össze-vissza kapkod. Miközben mi azt javasoltuk, hogy egy átfogó, a gazdaság és a gazdaságpolitika minden területére érvényes megállapodást dolgozzunk ki közösen, amely előremenekülést jelentene a vállalkozások számára is, és a gazdaság számára is.
- De ha ez ilyen egyszerű, akkor ön szerint a kormány miért nem ezt alkalmazza, hiszen azt csak nem feltételezi, hogy rosszat akar az országnak?
- Nem, de ez egy rossz kormány. Lehet, hogy jót akar, de a pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve. Ez a kormány, amely azzal kampányolt végig, hogy azért kell rájuk szavazni, mert akkor lendületből, folyamatosan kormányoznak tovább, a második forduló után, bő egy hónapra lebénult. Semmilyen intézkedést nem hoztak, semmilyen döntés nem született. Ha Gyurcsány Ferenc nem írja a blogját, akkor azt sem tudjuk, hogy van miniszterelnöke az országnak. Majd megalakult a kormány, és akkor derült ki, hogy tulajdonképpen semmilyen tervük nincs kész erre a ciklusra. Gyurcsány Ferenc időnként bejelenti, hogy már tavaly ősszel megalakult az Államreform Bizottság, hogy aztán most júniusban nevezzen csak ki vezetőt, Draskovics Tibor személyében. Időnként kijelenti, hogy a Bajnai Gordon vezetésével működő fejlesztési irányító testület ügydöntő döntéseket hoz a fejlesztési pénzek vonatkozásában, időnként pedig azt mondja, hogy csak egy véleményformáló, tanácsadó testületről van szó. A felsőoktatási reform a tandíj bevezetéséből, az egészségügyi reform pedig a vizitdíj kilátásba helyezéséből áll.
- Az imént azt mondta, hogy hazudik a kormány, hogy Gyurcsány Ferenc is beismerte, hogy nem mondott igazat. Ez felveti a politika hitelének kérdését, hogy más a politikai erkölcs, és más a hétköznapok erkölcse? Meddig mehet el egy politikus, és mi az a határ, amit már nem volna szabad átlépni ön szerint?
- Csak akkor lehet valaki hiteles politikus, ha hiteles ember, ilyen értelemben a hétköznapi erkölcs és a politikai erkölcs nem különbözik. Bizonyára vannak olyan területek, van olyan időszak, amikor a politikai erkölcs titoktartást kíván meg, de annyival semmiben sem különbözhet hétköznapi és politikai erkölcs, hogy az utóbbi bármikor a hazugságot, főleg a folyamatos hazugságot elbírná. A demokrácia az egyetlen olyan politikai berendezkedés, amely a tudatos és jól informált választópolgárokra épít. Egy demokráciában a választások során ideális esetben a választópolgárok racionális mérlegelés alapján döntenek, megnézik, milyen a helyzetük, megnézik, milyen a pártok programja, és az alapján eldöntik, hogy melyik a legjobb nekik.
- Hol lehet tetten érni a hazugságot? Tehát ön mikor veheti a bátorságot arra, hogy esetleg a másik oldalra azt mondja, hogy hazudik, hiszen azért a politika, meg a gazdaság nem mindig kiszámítható.
- Én csak azért vehetem most jelen pillanatban a bátorságot, hogy azt mondjam, hogy Gyurcsány Ferenc hazudott, mert ő maga mondta magáról. Én azt hiszem, hogy ez azért nagyon fontos, mert ebben a kampányban a hitelesség nagy szerepet játszott, és a szocialisták - ismerjük be - meglehetősen hatásosan rombolták a Fidesz hitelességét, az ország nagyobbik része, mint a választási eredmények is mutatják, úgy gondolta, hogy a Fidesz hazudott a kampányban. Utólag pedig kiderült, bár ez sovány vigasz számunkra, hogy nekünk volt igazunk, mi mondtunk igazat, és az MSZP hazudott.
radio.hu - fidesz.hu