A Budapest Világörökségéért Alapítvány kezdeményezésére létrejött Kerekasztal uniós források és magántőke bevonásával megvalósítható stratégiát dolgozott ki a világ legjelentősebb, Budapesten található "szuperműemlékének" megóvására. Sajtótájékoztatójukon kiemelték: ennek az értéknek a fenntartása országos érdek, amely azonban csak az építési mód és a lakásszerkezet korszerűsítésével, a zsúfolt beépítés lazításával lehetséges.
Rámutattak, hogy a leromlottságot a sok sötét kislakást tartalmazó, szűk udvaros beépítési mód okozza, amely ugyanakkor nagyon jelentős városfejlesztési tartalékokat rejt. Mint fogalmaztak, a tömbök belsejébe fényt, levegőt kisebb oldalszárny-bontások révén lehet beengedni, enélkül a 4-5000 régi lakóházból álló városmag romlása és fokozatos lebontása folytatódik. A lazítás révén viszont a belső kerületek - és az egész város - másik nagy problémája, a zöldfelületek súlyos hiánya is enyhíthető: az összenyitott udvarokban belső kertek, összességében fél városligetnyi zöldfelület jöhet létre.
Kitértek arra is, hogy mindeközben rendeződnek a tulajdonviszonyok, növekedhet a bérlakás-arány és szociális program működik, ugyanakkor hangsúlyozták: szükséges, hogy ezek az építészeti és szociális feladatok összekapcsolódjanak olyan intézkedésekkel, amelyek a közlekedés környezetterhelésének csökkentésére - összvárosi és helyi szinten - és a közterületek és intézményhálózat fejlesztésére és rendezésére irányulnak. Hozzáfűzték: a rehabilitációs feladat hatalmas piacot nyit a hazai vállalkozások számára.
fidesz.hu