"Az EU élesen elítéli Észak-Korea provokatív rakétakísérleteit" - állt abban a közleményben, amit az Európai Unió nevében a soros elnök Finnország adott ki. A rakétakilövések "tovább terhelik a regionális stabilitást, egy olyan időszakban, amikor a Koreai-félsziget megoldatlan nukleáris kérdése kölcsönös bizalomépítést követel meg". Az EU felszólította Phenjant, hogy térjen vissza az - Észak- és Dél-Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán, Oroszország részvételével kezdett - hatoldalú tárgyalásokhoz előfeltételek nélkül, és hogy térjen vissza a rakétakísérletekre vonatkozó, maga meghirdette 1999-es egyoldalú moratóriumhoz.
Németország a maga részéről szintén élesen elítélte és "felelőtlen provokációnak" nevezte a kilövéseket. A kísérletek "komoly csapást mérnek a koreai-félszigeti nukleáris válság megoldást célzó minden erőfeszítésre" - jelentette ki Martin Jager német külügyi szóvivő a kormány szokásos sajtótájékoztatóján. Az olasz külügyminiszter "mélységes aggodalmának" adott hangot a történtek felett. Massimo D,Alema közleménye szerint a phenjani lépésnek "bizonyára az a célja, hogy utólag is bonyolítsa a hatoldalú tárgyalások állását".
Japán értesülései szerint Észak-Korea hét rakétát lőtt fel, ebből egy hosszú hatótávolságú Taepong-2 típusú volt, amelyek képesek elérni akár egyes egyesült államokbeli területeket is, mint Alaszka vagy Hawaii. A nemzetközi közösség számos szereplője aggodalmának adott hangot szerdán az események miatt. A NATO kemény választ sürgetett a nemzetközi közösség részéről az észak-koreai rakétakísérletekre. Elítélő nyilatkozatot adott ki az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, és Franciaország is.
MTI - fidesz