fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Illegális interjúkészítők - a dolgozó nép ellenségei
2006. július 6., 14:23
Őrizetbe vettek Kínában egy német újságírót "illegális interjúkészítés" miatt. A távol-keleti ország déli Jünnan (Yunnan) tartományának egy kis falujában kísérték be a helyi rendőrőrsre a Die Zeit pekingi tudósítóját.

A helyi hatóságok azt követelik tőle, hogy adja át nekik azt az anyagot, amelyet egy helyi gátépítés előkészületeiről, a helyi lakosok egy részének ezzel összefüggő kényszer-áttelepítéséről összegyűjtött, vagy semmisítse meg jegyzeteit és filmre vett anyagait. Amikor elfogták, éppen interjúkat készített helyi parasztokkal várható kényszer-áttelepítésükről, amelyre azért kerülhet sor rövidesen, mert duzzasztógát épül a közeli Nu folyón, és a megemelkedő vízszint elborítja majd falujukat.

A német tudósító, Georg Blume mobiltelefonon tájékoztatta erről csütörtökön Pekingben tartózkodó német újságíró-kollégáit. Mint elmondta, nem hajlandó átadni összegyűjtött anyagait a hatóságoknak. Aláírt viszont egy nyilatkozatot, amely szerint több interjút már nem készít, és szabadon bocsátása esetén azonnal elhagyja a térséget.

Kínában minden interjúkészítéshez a helyi hatóságok sajtóügyekért felelős illetékesének írásos engedélye szükséges. Az engedély nélkül készített interjúkért mind az újságíró, mind pedig a nyilatkozó büntethető. Az engedélyezett interjúk készítésekor rendszerint jelen van egy megbízott a nyilatkozó munkahelyének vagy iskolájának pártszervezetéből.

Összesen tizenhárom duzzasztógátat terveznek Kína Jünnan tartományában a Nu folyón, s ezek együtt - a tervek szerint - nagyobb teljesítményt nyújtanak majd a villamosenergia termelésében, mint a Jangce folyón felépített, Három Szurdok nevű hatalmas gát.

Még Pekingben is vitatják a jünnani tömeges gátépítések ésszerűségét, külföldön pedig egész mozgalom alakult a terv meghiúsítására. A Nu folyó és völgye festői szépsége, gazdag és ritka flórája és faunája miatt a világörökség részét képezi. Az UNESCO (az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete) 2003-ban vette fel erre a listára.

A Tibetben eredő Nu folyó (más szakaszain Szalven, Nak és Thanlwin néven ismeretes) Kína Jünnan tartományán, majd Mianmaron és Thaiföldön át éri el Andamán-tengeri torkolatát. A szubtrópusi Jünnan tartományban mindenütt mély völgyekben kanyarog, ezt a tájegységet Kína Grand Canyonjaként is szokás emlegetni. A folyó és völgye több mint hétezer növényfaj és 80 ritka vagy veszélyeztetett állatfaj otthona, a világ legváltozatosabb ökoszisztémáinak egyike.


MTI - fidesz.hu