Az egyetemi vezető - aki Kolozsvárról tájékoztatta telefonon az MTI-t - közölte: két év alatt átlagosan a diákok 80 százaléka végezte el sikeresen az egyetemet, így az intézmény 2007-ben joggal kérvényezheti akkreditációját.
Az oktató emlékeztetett: az EMTE csíkszeredai karának diákjai először tavaly államvizsgáztak más romániai állami egyetemek oktatói testülete előtt, az idén pedig a marosvásárhelyi és a kolozsvári szakok diákjainak kellett számot adniuk tudásukról a román vizsgabizottságok előtt.
Ez azért fontos az oktatási intézmény számára - állapította meg Tonk Márton -, mert ideiglenes működési engedélyének lejárta után a jövő évben kérnie kell a végleges akkreditációt. A román törvények szerint egy egyetem akkor folyamodhat e státus megszerzéséért, ha addig az összes évfolyamról a diákok 51 százaléka végez sikeresen. Márpedig az egyetem jobb eredményt ért el, mint ami a jóváhagyási folyamathoz minimálisan szükséges - hangsúlyozta Tonk Márton.
A dékán utalt arra a romániai jogszabályra, amely szerint egy romániai új egyetemnek működése első hét évében a bevételek 25 százalékát kell fejlesztésre fordítania. A Sapientia e téren is teljesítette az előírásokat, hiszen az elmúlt esztendőkben jelentős beruházásokat valósított meg az EMTE csíkszeredai és marosvásárhelyi karán.
A beruházások sora még mindig nem ért véget, néhány nap múlva hirdetik meg az egyik kolozsvári többszintes ingatlan tervezési dokumentációjának elnyerésére vonatkozó pályázatot. A telek, amelyre majd ez az új épület kerül, már az egyetem birtokában van. Itt kapnának helyet a kolozsvári kar szakjai, amelyek jelenleg egy bérelt épületben működnek. A beruházáshoz az EMTE vezetősége nem vesz igénybe magyarországi forrásokat, mivel egy korábbi sikeres kolozsvári ingatlan-beruházásnak köszönhetően előteremtették az épület megépítéséhez szükséges 1,5 millió eurót.
A létesítmény várhatóan 2008 tavaszára készül el. Ide költözik majd az ősztől induló európai tanulmányok szaka is, amely szakít az eddigi hagyománnyal. Ez lesz ugyanis az első olyan képzés, amelyen nem kizárólag magyarul tanulhatnak a fiatalok. A tanterv szerint három féléven keresztül angol nyelven folyik majd az oktatás.
Ugyanakkor nem lesz könnyű az oktatói személyzeti állományra vonatkozó akkreditációs előírás teljesítése. Mint kiderült, az oktatók 20 százalékának egyetemi és előadó tanári fokozattal kell rendelkezniük. Csakhogy jelenleg még nem minden szakon felelnek meg ennek az elvárásnak az oktatók - ismerte el Tonk Márton. Jövőre azonban megvan a lehetőség arra, hogy ezt a hiányosságot pótolják.
MTI - fidesz.hu