A politikus azt követően nyilatkozott, hogy az általa vezetett RMDSZ küldöttség Budapesten találkozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. Markó emlékeztetett: a magyarországi választások óta ez az első hivatalos találkozó a romániai magyar érdekvédelmi szervezet vezetői és a magyar kormány között. A tanácskozáson részt vett Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal határon túli magyarokért felelős szakállamtitkára is.
Markó szerint Gyurcsány arról tájékoztatta a szövetség képviselőit, hogy ez csak az első megbeszélés abban a konzultációsorozatban, amelyet a magyar kormány kezdeményezett az RMDSZ-szel. A tanácskozás folytatására várhatóan júliusban és augusztusban kerül sor.
A romániai magyar politikus is fontosnak tartja az eszmecsere folytatását, mivel tisztázni kell azokat az erdélyi magyarság számára stratégiai fontosságú prioritásokat, amelyek hozzájárulnak majd a közösség Európai Unión belüli versenyképességéhez és szülőföldjén maradásához.
Gyurcsány jelezte, hogy az általa vezetett kormány a szórványkérdést kiemelten szeretné kezelni. Ennek kapcsán az RMDSZ vezetői javasolták, hogy Budapest valósítson meg egy szórványkollégium-programot, mert ezek a tanintézmények eddig is hasznosnak bizonyultak - mondta Markó.
Szó esett még a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) helyzetéről. A miniszterelnök arról biztosította az RMDSZ-küldöttséget, hogy a magyar kormány továbbra is támogatni fogja a felsőoktatási intézményt, viszont cserében azt igényli, hogy itt valóban akadémiai színvonalú oktatást biztosítsanak a diákoknak. A magyar kormány véleménye szerint márpedig ehhez az EMTE eddigi működésen lényegesen változtatni kell. Erről - tette hozzá Markó Béla - azonban még egyeztetnek a továbbiakban.
Arra a kérdésre, hogy a magyar kormány és az RMDSZ álláspontja lényegesen különbözik-e a határon túli magyarok támogatását illetően, Markó elmondta: "a puding próbája az evés", vagyis ez majd akkor látszik meg, amikor kialakulnak a végső elképzelések.
Hozzátette: egyelőre nincs éles szembenállás a két szemléletmód között, hiszen az RMDSZ egyetért azzal, hogy szükséges a támogatási rendszer módosítása.
Markó utalt arra, hogy a magyar kormány a Szülőföld Alaphoz szeretné átcsoportosítani a határon túli magyarok támogatására fenntartott közalapítványok funkcióit. Markó szerint ez a változtatás hasznos is lehet, hiszen így egy helyre kerülne a határon túli magyarok támogatására szánt pénzösszeg, ettől pedig az egész folyamat átláthatóbbá válik. Az RMDSZ vezetői azonban ezzel kapcsolatban azt kérték, hogy a változtatás ne jelentse egyben a támogatásra szánt összegek csökkenését is.
Az RMDSZ vezetői elmondták a miniszterelnöknek: aggasztónak tartják, hogy Szlovákiában a parlamenti választásokat követően nacionalista politikusok kerültek hatalomra, ezért a magyar kormánynak is oda kell figyelnie az egyes Kárpát-medencei országokban erősödő a többségi nacionalizmusra.
A tanácskozáson a felek tájékoztatták egymást a Budapesten ősszel sorra kerülő román-magyar együttes kormányülés előkészítéséről is - tette hozzá Markó Béla az MTI-nek nyilatkozva.
MTI - fidesz.hu