fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Több mint kétezer cég lehúzhatja a rolót
2006. július 10., 09:18
A kormány szerint a brüsszeli pénzek segítenek megakadályozni, hogy az adó- és járulékemelés hatásáracsökkenjen a foglalkoztatás. Szedlárné Gáll Ibolya munkaerőpiaci elemző szerint viszont a támogatások nehézkesen érkeznek majd, mivel Magyarországon nem jött létre az egyik fontos uniós követelmény, a kifizetéseket ellenőrző, dokumentáló ügynökség. A szakember előrejelzése mindenesetre lesújtó.

Év végéig több mint kétezer vállalkozás szinte biztosan csődbe megy a kormány megszorító intézkedései miatt - jelentette ki lapunknak Szedlárné Gáll Ibolya. A munkaerő-piaci elemző szerint hat éve mindenki tudja, hogy nem lehet elkerülni az adó- és járulékemelést, az intézkedés tehát nem "derült égből villámcsapásként " érkezett, a piaci szereplőket mégis váratlanul érte az emelés mértéke. A munkaerő-piaci szereplőkkel való egyeztetések esélyt adtak volna arra, hogy valódi válságkezelési programot dolgozzanak ki. Ehhez minden szakmai tudás rendelkezésre áll a civil tanácsadó szövetségeknél, érdemes lenne megszólítani őket - mondta.

Kezelni lehetett volna a vállalkozások terheinek növekedését, ha 2002 óta folyamatosan fejlesztési célpályázatot ír ki számukra a kormány. Ez nem történt meg, sőt a cégek az uniós forrásból elnyert támogatások nagy részét sem kapták meg, noha a kifizetéshez szükséges feltételeket már régen teljesítették. Emiatt például sok olyan cégis lehúzhatja a rolót, amely fogyatékosokat foglalkoztat. Újabb uniós forrás pedig nehezen érkezik majd, ugyanis az országban nem épült ki átlátható, a dokumentációk rendezésére alkalmas, a támogatások felhasználását monitorozó kifizető ügynökség, amely pedig uniós követelmény.

Szedlárné Gáll Ibolya kifogásolta azt is, hogy a civil szervezetek hiába kérték a kormányt, az érdekegyeztetésen túl kezdeményezzen társadalmi párbeszédet is Ezen képzési, munkaerő-piaci elemzéssel foglalkozó szakemberek is elmondhatták volna véleményüket. A tárgyalást ugyan meghirdette a kabinet, de a civilek egyetlen napot kaptak a véleményalkotásra - jegyezte meg a szakember. Megjegyezte azt is, a kis és középvállalkozások terhei aránytalanul nőnek, miközben Magyarországon az unióban egyedülálló, pozitív megkülönböztetést alkalmaznak a multinacionális cégekkel szemben. Öt évig semmilyen befizetési kötelezettségük sincs, más országban viszont a nyereség 25 százalékát kell vissza fordítaniuk. Magyarországról öt év után minden kötelezettség nélkül kivonulhatnak.

Kamarai vélemény

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara közleményben fogalmazta meg véleményét, a szervezet is a cégek csődjét és a foglalkoztatás csökkenését jelzi. Álláspontjuk szerint a nem kellően átgondolt és előkészített bevételnövelő előterjesztések intézkedései ellentmondanak a kiszámítható, tervezhető gazdasági környezet követelményének. Szerintük a megszorítás nyomán csökken a vállalkozások bevétele, visszaesik a gazdaság növekedése és csökken a vásárlóerő. Az eddig több mint 400 ezer veszteséges vállalkozásnak hamarosan meg kell szüntetnie tevékenységét. A szerény nyereséget elérők fejlesztési beruházásai meghiúsulhatnak, és megszűnhet annak lehetősége, hogy az európai uniós forrásokból fejlesztési támogatást kapjanak. A kis- és középvállalkozások felzárkózási esélyei jelentősen gyengülnek.


nepszava.hu - fidesz.hu