fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Búcsú az erkölcstől
2006. július 10., 11:13
Mindent új megvilágításba helyezett Gyurcsány Ferenc interjúja a Népszabadság június 29-ei számában. Ebben mondta, hogy "NEM HAZUDTAM, DE NEM BONTOTTAM KI AZ IGAZSÁG MINDEN RÉSZLETÉT" — egyben ez is volt az interjú címe.

A parlamenti ellenzéknek erkölcsi kötelessége volna minden egyes gyurcsányi megszólalás után emlékeztetni a választópolgárokat, hogy ez az ember holnap nyugodtan átértelmezheti a saját tegnapi mondatait, neki ugyanis szabad.

A magyar baloldali véleményformáló értelmiség egyébiránt ezt a Gyurcsányt teljes mellszélességgel védi az interjú óta eltelt tíz napban. Számukra elfogadható Gyurcsány politikai hitvallása, amely az interjúban így szól:

Van egy erkölcsi dilemma: Miként mondható el az embereknek, hogy a politikai és a hétköznapi erkölcs között időnként felmerülő különbség olyan helyzetet diktál, amelyben, ami igaz és helyes politikailag, nem feltétlenül igaz és elfogadható a hétköznapi erkölcs mércéje szerint.

Arról van szó tehát, hogy Gyurcsány azért "nem bontotta ki az igazság minden részletét", mert az ő erkölcsi mércéje szerint éppen ez volt a helyes. Nézzük, miért volt ez helyénvaló? Gyurcsány indoka: mert különben a Fidesz győz, és akkor elveszett volna a reform lehetősége. - Tehát a választási győzelem érdekében elkövetett tetteket nem a hétköznapi erkölcs, hanem a másik, a politikai erkölcs szerint kell megítélni.

Ideje csomagolnunk.

Ha ugyanis ma Magyarországon ez a gondolat elmondható, és a véleményformáló értelmiség szerint támogatandó is, akkor itt vége mindennek, amiért érdemes élni. Ha a választási győzelem mint cél felülírja a "Ne hazudj!" parancsát, akkor nyilvánvalóan felülírja a "Ne ölj!", a "Ne lopj!" és a "Felebarátod vagyonát ne kívánd!" parancsát is. S természetesen az összes többit is.

Eljutottunk oda, ahová Leninék már száz esztendővel ezelőtt eljutottak. A Szebb Jövő érdekében minden eszköz megengedett. Ma hazudni, holnap ölni lehet, lelkifurdalás és törvényes következmények nélkül. Mi több, büszkén. Elvégre Leninékről is utakat neveztek el.

Mielőtt valaki azt mondaná, hogy elment az eszem, kéretik figyelmesen végiggondolni Gyurcsány érvelését. A "reform" lényegét mi tudjuk, csak mi tudjuk az országot "megreformálni", és az ország érdekében nekünk kell kormányoznunk. Mivel én (Gyurcsány) nem hazudok, csak időnként (a cél érdekében) nem bontom ki az igazságot, holnapután majd megmondom, mire gondoltam tegnap, amikor ezt meg azt mondtam.

Kénytelenek vagyunk felsorolni, mi mindennek a jövőbeni "kibontásától" rettegünk, pontosabban kell hogy rettegjünk:

Miért nem érintik a megszorító intézkedések a rendőrséget, és miért került új, erőtlen tárca "alárendeltségébe?"

Mit jelent a vagyonosodási vizsgálat, ki dönt róla, és kik lesznek a célpontok?

Mit jelent a kormányprogramban az, hogy "legyenek korlátozottabbak a képviselői mentelmi jogok"?

Mit jelent az idézett Népszabadság-cikkben az, hogy olyan jóléti rendszerreform is beindul, amely megrendelővé teszi az eddig kérelmező-kiszolgáltatott polgárt.

Ne legyenek kételyeink a tekintetben, hogy Gyurcsány Ferenc mondatai a politikai hatalom megtartása érdekében születnek (lenini hagyomány), és abban az értelemben íródnak fölül időről időre, amilyen értelemben ezt a hatalomgyakorlás megkívánja. Lássunk néhány példát:

A mi kormányunk az adócsökkentés kormánya. Legőszintébb becsületszavamra mondom. Ezt Gyurcsány a Figyelőnek nyilatkozta tavaly július 5-én.

Nem engedjük, hogy a lakossági gázárak növekedjenek, egy fillérrel sem fognak nőni. Ezt pedig az MSZP választmányi ülésén mondta, tavaly október 1-jén.

Nem tartom elfogadhatónak, hogy valaki úgy ígér, hogy pontosan tudja, azt nem tudja majd betartani. Nyoma nincsen annak, hogy ne lenne stabil a pénzpiac bizalma Magyarország iránt. Nekem az a dolgom, hogy betartsam a költségvetést, és ezt meg is teszem. Ezt megint csak a Figyelőnek mondta, idén február 17-én.

És már csak egyet:

Az első negyed- vagy fél év az elmúlt három évben mindig magas hiányt hozott. Ebben nincs semmi új, az év végére minden alkalommal beállt az egyensúly. A koalíció öt évre elfogadta az adótörvényeket, jól lehet tudni, merre akarunk továbbmenni. Ez március 17-én jelent meg a Világgazdaságban.

Hogy a valóság a legcsekélyebb mértékben sem zavarja Gyurcsány Ferencet a mondatainak megalkotásakor, azt szépen példázza a szóban forgó Népszabadság-interjú egyik mondata:

Két hete kormányzunk, s azt gondolom, világosan látható, merre indulunk.

A miniszterelnököt nem zavarja, hogy nem két hete, hanem negyvenhatszor annyi ideje, azaz huszonegy hónapja kormányoz. És nem zavarja a Népszabadságot sem, amely szó nélkül elmegy az ordító hamisság mellett.


Momentán a tét tényleg nem kisebb, mint maga a demokrácia. Ezért nem túlzás arról gondolkodni, hogy csomagoljunk-e.

Thuküdidész, a nagy görög történetíró a görög demokrácia bukásának okát abban jelölte meg, hogy általános gyakorlattá vált, hogy az újabb tervek mind túlzóbbak lettek, a szavak elveszítették megszokott jelentésüket, a politikai vezetők pedig az államot, amelyet szavaik szerint szolgálniuk kellett volna, politikai versengésük díjává tették; és ami mindennél szörnyűbb: "az erkölcstelenség minden formája elterjedt, s nevetségessé vált és eltűnt a nemes lelkek legfőbb vonása, az erkölcsi tisztaság".

Nyiri János

gondola.hu - fidesz.hu