A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és Gyurcsány Ferenc között lezajlott budapesti találkozó utáni helyzetről a bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) hasábjain Simon Judit megállapítja: e politika terén sok a bizonytalanság. Emlékeztet: az új nemzetstratégia figyelembe veszi, hogy a Kárpát-medencében élő magyar közösségek helyzete nagyban eltér egymástól, és azt is, hogy az európai uniós tagsággal - a vajdasági és a kárpátaljai magyarságon kívül - egyazon közösséghez tartoznak majd a határ két oldalán élő magyarok. Elsődleges szempont tehát a felzárkóztatás, az esélyegyenlőség, a versenyképesség megteremtése a határon túli közösségek számára - olvasható a lapban.
Azzal kapcsolatosan, hogy megszűnik a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH), a lap munkatársa megállapítja: Gyurcsányék figyelmen kívül hagyták, hogy a HTMH szimbólum, megszüntetése a határon túli magyar közösségek számára egyet jelent azzal, hogy a magyar kormány immár nem vagy sokkal kevésbé törődik velük.
Azt már tudni lehet - írja a szerző -, hogy milyen intézmények szűnnek meg, melyek mennek át gyökeres változásokon, immár bizonyosan megszűnnek a támogatásokat kezelő közalapítványok. Az viszont még nem nyilvánvaló - fűzi hozzá -, hogy mi helyettesíti ezeket, milyen formában érvényesül a nagyobb odafigyelés, a szakszerűbb problémamegoldás, a hatékonyabb támogatási rendszer. Bizonytalan az is, hogy a támogatáskeret csökken-e - áll a kommentárban.
Ugyanebben a lapban Ágoston Hugó úgy véli: a budapesti találkozó felvillantotta a reményt, hogy a magyar-magyar viszony rendezése az új körülményeknek megfelelő stílusban és hatékonysággal történik. Egyetlen találkozás ugyanakkor szerinte kevés az előzetes tájékoztatáson és véleménycserén túlmenő tervezéshez, indokolt kezdeti bizonytalanságról beszélni is.
Az erdélyi Krónikában Lukács János keményen bírálja a magyar kormányt. "Egyszerűbb - és talán tisztességesebb - volna, ha Gyurcsány Ferenc kerekperec megmondaná: a magyar gazdaság a csőd szélén áll, a nemzetközi hitelminősítők a legambiciózusabb kormányprogram dacára is negatív kilátásokat jósolnak Magyarországnak, a forint szabadesésben zuhan, így hát kisebb gondunk is nagyobb annál, mint hogy a határon túli magyar közösségek miből és hogyan élnek" - írja a szerző, aki szerint ugyanakkor a magyar miniszterelnök kínosan ügyel a látszatra.
A sikeres újjászervezéshez mindenekelőtt szemléletváltásra volna szükség, annak felismerésére, hogy a határon túli magyar közösségek akkor válhatnak igazán az anyaország hasznára, ha közös szempontok alapján tudnak stratégiákat megfogalmazni és végrehajtani - fejti ki a kommentátor, aki úgy látja: Budapestnek kevés fogalma van arról, milyen hatásfokkal működnek az adóforintokból létrehozott erdélyi intézmények, és egyáltalán, mire jó ez Magyarországnak.
MTI - fidesz.hu