A kérdésről a közeljövőben népszavazást rendeznek Svájcban. "Ha pozitív eredmény születne, az jelezné, hogy Svájc, mint hagyományosan, elkötelezett a közös értékeink mellett" - fogalmazott José Manuel Durao Barroso a svájci elnökkel, Moritz Leuenbergerrel folytatott megbeszélése után, rögtön hozzátéve, hogy az ügyben természetesen a svájciak döntenek szavazatukkal.
Közös érdek az új tagok gazdasági és társadalmi stabilitása - jelentette ki a bizottság elnöke.
Leuenberger államszövetségi elnök ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy fölmérések szerint a svájciak többsége el fogja utasítani az ország hozzájárulását az új kelet- és délkelet-európai uniós tagállamok felzárkóztatásához a novemberi népszavazáson. Igaz, egyelőre nem kezdődött vita a kérdésről a svájci közéletben - fűzte hozzá.
A Blick című svájci lap hétvégi számában megjelent közvélemény-kutatás szerint Svájcban a választójoggal rendelkezők 48 százaléka ellenzi az elképzelést, 27 százalék áll mellette, a bizonytalanok aránya pedig 25 százalék. Az ügy népszavazásra bocsátását populista jobboldali pártok harcolták ki aláírásgyűjtő akcióval.
Svájc idén februárban kifejezte készségét, hogy a következő öt évben összesen mintegy 640 millió eurónyi támogatást nyújtson a tíz új EU-tagállamban megvalósuló projektekhez. Az összeg fölosztásáról heves vita bontakozott ki, a megállapodás szerint majdnem minden második euró Lengyelországnak jutna.
Barroso a svájci elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az EU rövidesen állandó képviseletet nyit a svájci fővárosban, Bernben.
MTI - fidesz.hu