Nem tudni, hogy igaz-e, amit az említett személy állított, de az biztos, hogy a szervátültetésnél a betegek kiválasztása nem megfelelően ellenőrzött és nem átlátható. Szinte közszájon forog, hogy miként lehet jogosulatlan előnyt szerezni - tette hozzá. Mindezt nehéz bizonyítani, hiszen soha nem beszélnének a nyilvánosság előtt azok, akik így jutottak új szervhez. Kiszolgáltatottak ugyanis, egész életükben kezelésre, kontrollra kell járniuk abba az intézménybe, ahol műtötték őket - szögezte le.
A donorveséknél egy számítógép segítségével választják ki, hogy ki kapja a szervet. Ez úgy történik, hogy a donor adatai, többek között vércsoportja, életkora és immunológiai tulajdonságai alapján a számítógépes program 30-50 olyan beteg nevét dobja ki, aki alkalmas az adott szerv befogadására. Az első helyen lévő van a legsúlyosabb állapotban, illetve ő vár legrégebben a transzplantációra. A beültetést végző klinika illetékese a listáról telefonon hívja a betegeket. Az intézmény régiójába tartozók közül az elsőnél kezdi, s ha az illető éppen beteg, nem tudja elérni, nem tartózkodik Magyarországon, vagy azt mondja, nincs olyan lelkiállapotban, hogy vállalja a műtétet, akkor hívja a következőt.
- Nagyon sok a 30-50 név, így könnyen lehet okot találni, hogy miért a hátrébb lévőt hívták be - vélekedett Ádám Aurél. - Az Eurotransplant Nemzetközi Szervcsereszervezet programja például csak az első két alkalmas beteg nevét adja ki, így a kiválasztást végző sebész nem látja az esetlegesen alkalmas betegek teljes listáját. Azaz a folyamat átláthatóbb és jobban ellenőrizhető. Tettünk kezdeményezést arra, hogy ezt a listát nálunk is szűkítsék, eddig azonban nem jártunk sikerrel - szögezte le.
Tari Tamás, a Májátültetettek Országos Szövetségének elnöke is többször hallott olyan esetről, hogy egy beteg pénzt fizetett azért, hogy hamarabb jusson új szervhez.
Magyar Nemzet - fidesz.hu