fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Már százhetvenen fulladtak vízbe az idén
2006. július 11., 10:34
Vélhetően a korai kánikula is oka lehet annak, hogy az idén már annyi áldozatot szedtek tavaink és folyóink, mint tavaly az egész szezonban. Nem hivatalos adatok szerint százhetvenen fulladtak vízbe.

Harminchárom holttestet emeltek ki az idén a Dunából. Ez nagyjából megfelel az előző évek átlagának. Ám ha figyelembe vesszük, hogy a sokadik kánikulai hétvégén vagyunk túl, amikor fürdőzők ezrei lepik el legnagyobb folyónk partját, majdhogynem kedvezőnek értékelhető a dunai adatsor. A szakemberek veszélyesebbnek tartják a sebesebb sodrású folyókat, a Körösöket a Dunánál, de a bányatavak szedik a legtöbb áldozatot. Az első félév százhetven áldozatának többsége ezekben lelte halálát.

A siófoki vízi rendészet helyettes vezetője arról tájékoztatott, hogy az idén ketten vesztek a Balatonba. Egyikük még szezon előtt, másikuk két napja. Egy 58 éves férfi vasárnap a siófoki strandon lett rosszul, és hiába siettek a segítségére, már nem tudták az életét megmenteni. Tavaly hat áldozata volt a tónak, évtizedek óta nem volt ilyen kevés. Akadt olyan évük, amikor harminc fölött volt ez a szám.

A dunai vízi rendészet teljes hajóflottája reggeltől estig járőrözik a hét végeken - mondta lapunknak Tóth Zoltán alezredes, a dunai vízi kapitányság helyettes vezetője. Negyven motoros hajóval próbálják óvni a fürdőzők és csónakázók biztonságát. A nyolcvanas években előfordult, hogy százhúsz fölött volt a szezonban vízbe fulladt emberek száma. Az itt lakók azonban a jelek szerint megtanulták tisztelni a Dunát.

A főfolyam mentén egyetlen fürdőhely sincs kijelölve. Ennek ellenére legalább három tucat olyan hely van a folyón, ahol melegebb napokon százával vannak a strandolók. Esztergomtól lefelé, Nagymaros, Göd, Sződliget környékén olykor nem csak a part, a víz is megtelik.
A rendőrök a part közeli fürdőzőket békén hagyják, de a hidak, kikötők közelében, illetve Budapest teljes területén tilos a vízbe merészkedni. Akivel itt találkoznak, az nem ússza meg feljelentés nélkül. Az idén már kétszázhatvan szabálysértési eljárás indult.

Budapesten a Margitsziget a legveszélyesebb pont. Napközben egy járőr csak erre a területre koncentrál. Rendszeresen találkoznak olyanokkal is, akik megpróbálják átúszni a folyót, sokan közülük ittasan. Van, akinek sikerül, másokat a rendőrök emelnek ki, olykor tragédiával végződik a kísérlet.

Az egyenruhások találkoztak olyannal is, aki józanul próbálta átszelni a folyót, mégsem önszántából. Gépkocsifeltörők gondolták úgy, hogy úszva egérutat nyerhetnek a rendőrök elől. A privát motorcsónakok is adnak munkát a rendőröknek. A Duna fő medrében nincs sebességkorlátozás. Számos olyan felturbózott hajóval találkoznak a járőrök, amelyek a százas tempót is könnyedén elérik. A legtöbb eljárás az evezősök feljelentése alapján indul. A száguldozók hajlamosak arra, hogy az előírt húszméteres sávon belül húzzanak el a kishajók mellett, olykor beborítva őket a vízbe. Ha sikerül azonosítani, mindez húszezer forintjába is kerülhet az illetőnek.

A Soroksári-Duna-ágnál viszont több sebességkorlátozó tábla is van. Néhányan már tapasztalhatták, itt lézeres műszerrel szűrik ki a gyorshajtókat. Az alezredes szerint már messziről látszik, hogy a hajótest mennyire emelkedik ki a vízből. Csakúgy, mint a gépkocsivezetők között, itt is vannak notórius gyorshajtók. Nemrégiben azonban egy hetvenéves asszonyt kapcsoltak le. Motoros ladikjával tizenhárommal hasított, pechjére az öt kilométeres korlátozó tábla mellett. Megúszta figyelmeztetéssel.


Magyar Hírlap - fidesz.hu