Nemhogy csökkene, inkább nő annak az esélye, hogy a foglalkoztatók négy óráról szóló munkaszerződést kötnek alkalmazottaikkal, a munkaválallók pedig valójában 12 órát dolgoznak - jelentette ki lapunknak Borsik János. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint az adó- és járulékemelések lehetséges és súlyos következménye a fekete és a szürke foglalkoztatás további terjedése.
A tavalyi bérmegállapodást a munkáltatói oldal annak tudatában írta alá, hogy novembertől megszűnik az egészségügyi hozzájárulás, a szakszervezetek pedig komolyan vették az adócsökkentésről szóló ígéretet. Mára azonban mindkét oldalnak azt kell tudomásul vennie, hogy nő az élőmunkateher, aminek hatására a munkáltatók egy része az életben maradás érdekében folytatja vagy választja a fekete foglalkoztatást.
A fekete gazdaság jelenleg is igen nagy veszteséget okoz, a hazai össztermék 20-22 százalékát jelenti. Mint ismert, a kormány a törvény erejével szabna gátat a fekete foglalkoztatásnak, ősztől nyilvánosságra kerülnek a munkaügyi jogszabályokat megsértő cégek adatai - amennyiben a törvényjavaslatot elfogadja a parlament. A listára felkerülő vállalkozók állami támogatásoktól és közbeszerzésektől eshetnek el.
A szankció bevezetése azért is indolkolt, mert - amint azt Pap István, az Országos Munkaügyi és Munkabiztonsági Főfelügyelőség elnöke lapunknak nemrég kifejtette - a munkaügyi jogsértések annak ellenére nem szorulnak vissza, hogy tavaly októbertől a korábbi százhetven munkaügyi felügyelői létszám százzal bővült.
Jelentésükből kiderült, a szabálytalanul foglalkoztatott munkavállalók mintegy fele az építőiparban dolgozik. Májusban és június elején országosan autópályákon vizsgálódtak, a munkáltatók több mint fele feketén foglalkoztatott. A dél-dunántúli építési helyszínen az összes munkáltatónál volt a törvénytelen alkalmazott.
Népszava online - fidesz.hu