fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Leminősítették a hazai vállalkozásokat
2006. július 13., 09:29
A fizetésképtelenségi eljárások száma tizennégy százalékkal növekedett az első fél évben - derül ki a Coface kimutatásából. Az exporthitel-biztosító a történelmi rekordot döntő késve fizetések, az egyre növekvő csődeljárási, végelszámolási és felszámolási eljárások miatt rontotta a magyar vállalatok fizetőképességének besorolását.

2006 első fél évében a Coface Hungary anyaga szerint 14 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos hazai cégeljárások száma. A "csődhányad" a textiliparban volt a legmagasabb. Ugyanakkor a leginkább kockázatos területek között továbbra is az építőipar és a kereskedelem vezet. A Coface előrejelzése alapján folytatódik a hazai vállalkozások számának csökkenése: csődszempontból a kényszervállalkozások, valamint a kinnlevőségeiket nem kezelő cégek vannak a legnagyobb veszélyben. A fizetési morál romlását mutatja az is, hogy a hazai cégek fizetőképességének romlása miatt a Coface a közelmúltban A2-ról A3ra rontotta Magyarország besorolását. Ezzel hazánk kikerül a többek között Portugáliát, Csehországot, Észtországot, valamint Szlovéniát is tartalmazó A2-es rövid távú vevőkockázati besorolási körből.

A több mint egymillió regisztrált vállalkozás közül mindössze negyvenezer minősül hitelképes kis- és középvállalkozásnak az EU normáit figyelembe véve, ezért Magyarország gyakorlatilag a mikrovállalkozások országa, ahol a gazdasági társaságok kevesebb mint harminc százaléka rendelkezik növekvő árbevétellel - fogalmazott Michael C. Szabo, a Coface hitelminősítő ügyvezetője.

A gondot csak fokozza, hogy az importőr és a végső felhasználó közé gyakran hat közvetítő kereskedelmi cég is beékelődik, amelyeknek likviditási gondjait a gyenge forint és a kormányzati intézkedések csak tovább erősítették, miközben az erősödő árversenyben a hosszabb fizetési határidő megadása egyre nagyobb súlyú tényezővé vált. A legkockázatosabbnak az építő-, a textil-, a húsipari, valamint a kis- és nagykereskedelmi szektor tekinthető, míg a legkedvezőbb tendenciákat a szállítmányozás, a vegyipar, a turizmus és a vendéglátás produkálja. Különösen az építőiparra jellemző, hogy ugyanarra a gazdasági tevékenységre egy hasonló tulajdonosi körrel öt-hat cég is be van jegyezve: a cégcsoport egy része felszámolás alatt áll, miközben egy másik része éppen induló, "tiszta" cég, így a beszállítók nem képesek felmérni a leendő üzleti partner valódi hitelképességét.

A Coface-jelentés hiányolja a hazai jogalkotók- egyértelmű és végrehajtható szabályozásait, amely kizárhatná, hogy fizetésképtelenség esetén egy-egy csődbe vitt vállalat ügyvezetője ismételten meghatározó tag lehessen egy újabb cégben.

Magyar Nemzet - fidesz.hu