A Deloitte adópartnere hozzátette: ha a 15 százalékos forrásadót kivető országok valamelyikéből származik a jövedelem, akkor élvezőjének további 5 százaléknyi adót kell befizetnie a magyar költségvetésbe, miután adófolyószámláján a levont 15 százalékot az adóhatóság jóváírja.
Nehéz eltitkolni a külföldön szerzett kamatjövedelmet, ugyanis arról a tavaly július óta hatályban lévő uniós direktíva szerint tájékoztatják egymást a tagállamok, illetve a bankok a kormányzati szerveket. Magyarország több mint 60 országgal kötött kettős adóegyezményeket, melyek a kifizetett kamatokra, illetve a forrásadóra is vonatkoznak - mondta lapunknak Demetrovics Gergely, a KPMG vezető adómenedzsere. Az adatok hasznosak lesznek a vagyonosodási vizsgálatok lefolytatásánál, akár kiindulópontként is szolgálhatnak - közölte a pénzügyi tárca.
Jelenleg három uniós tagállam - Ausztria, Belgium és Luxemburg - vet ki egységes forrásadót. Ennek mértéke az idén 15 százalék, míg 2008-tól 20, 2011-től pedig 35 százalék lesz. A bevétel 75 százaléka a betéttulajdonos állampolgársága szerinti országot illeti, 25 százaléka pedig a betétkezelő bank székhelye szerinti országot. Így a magyar állampolgárok esetében a megtakarításuk adóterhének 75 százalékát az APEH-nek utalják át az érintett külföldi pénzintézetek.
A szeptember elseje előtt kapott kamatjövedelem esetében a külföldön levont forrásadót a magánszemély teljes összegben visszaigényelheti az adóhatóságtól. Hogy ez mennyibe került az elmúlt évben a költségvetésnek, arról egyelőre nem tudott tájékoztatást adni a pénzügyi tárca, ahogy arról sem, hogy az elmúlt évben hány magyar állampolgár, milyen összegben kapott kamatot a külföldön elhelyezett megtakarításai után.
Az adatok hasznosak lesznek a vagyonosodási vizsgálatok lefolytatásánál, akár kiindulópontként is szolgálhatnak.
NAPI Online - fidesz.hu