A Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítvány és a Budapest Analyses által rendezett, Hogyan tovább Szlovákia című hétfői konferencián az Országgyűlés Külügyi és Határon Túli Magyarok Bizottságának elnöke azt mondta, hogy a közelmúltban Budapesten tartott szlovák-magyar külügyminiszteri találkozó kifogta a szelet a kibontakozóban lévő nemzetközi nyomás vitorlájából. Mint mondta, a szlovák kormánnyal való együttműködés előfeltételeit teljes mértékben elmulasztotta meghatározni a magyar kormány. Németh Zsolt úgy vélekedett, hogy komoly következményekkel fog járni Magyarország, Szlovákia és a térség kapcsolataira, valamint a felvidéki magyarság helyzetére a Szlovákiában kialakult kormánykoalíció. A politikus szerint nem csak a szomszédos országokban, hanem az anyaországban is kiszorulnak a politika látóköréből a határon túli magyarok.
Mint mondta, az egész közép-európai posztkommunista térségben hasonló folyamatok zajlanak, és ezeknek az eseményeknek típusos terméke Szlovákia. Egyfajta felemás rendszerváltozásnak nevezte a helyzetet. A szlovákiai szociáldemokrata Smer párt - vélekedett - nem csupán egy populista politikus produktuma, hanem az önmagára talált posztkommunista elit sikeres talpraállási kísérlete. Véleménye szerint a Smer utódpárti összevetésben kiállja az összehasonlítást az MSZP-vel. "Nem véletlen, hogy a Magyar Szocialista Párt egyébként 2003-ban Kovács László döntő, meghatározó vezetése mellett aktívan látott hozzá a Smer nemzetközi legitimitásának a megteremtéséhez. Ilyen módon az MSZP közvetlen felelősséget hordoz a Smer-ért, Fico úrért és azokért a politikai lépésekért, amelyeket a közelmúltban a kormányalakítás folyamatában tettek" - fogalmazott az ellenzéki politikus. Németh Zsolt szerint a V4-ek együttműködésére ugyanaz, a politikai apály lesz jellemző, mint a Horn-kormány idején. Véleménye szerint az ember még egy fényképen sem tudja könnyen elgondolni a négy ország miniszterelnökét együtt.
Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) ügyvezető alelnöke arról szólt, hogy egy olyan kormánykoalíció alakult ki Szlovákiában, amelynek már két pártjával is tapasztalatot szerzett az MKP. Véleménye szerint a korábbi tapasztalatokból arra lehet következtetni, hogy a kormánykoalíció erősebb tagja nem fogja tudni megakadályozni a kormány szélsőjobb felé való eltolódását, hiába próbálja ezt előzetesen bizonygatni a miniszterelnök és a külügyminiszter. A helyzetet úgy jellemezte, mintha egy pohár tiszta vízbe egy darab sarat dobnának: "a sár nem tisztul meg, de a tiszta víz zavarossá válik".
MTI - fidesz.hu