fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Hezbollah eddig jól jött ki a konfliktusból
2006. július 17., 16:07
Londoni elemző intézetek szakértői szerint Izrael szinte a lehetetlenre vállalkozik a Hezbollah katonai ütőerejének felszámolására indított kísérlettel, és a támadással a síita csoport mögé sorakoztatta fel a libanoniakat is.

Robert Lowe, a Királyi Külügyi Intézet (RIIA, közkeletű nevén Chatham House), a legnagyobb londoni stratégiai és külpolitikai elemző központ közel-keleti programjának kutatási igazgatója hétfőn az MTI-nek azt mondta: nem ért egyet azokkal az értékelésekkel, amelyek szerint - tekintve a rendkívül erőteljes izraeli katonai választ - a Hezbollah súlyosan elszámította volna magát a két izraeli katona elrablásával. Az elemző szerint a Hezbollah "eddig nagyon jól jött ki" a konfliktusból, és inkább az a valószínű, hogy gondosan kalkulált akcióról volt szó. Az izraeli válasz mértéke is megfelelhet a csoport várakozásainak, mivel a
Hezbollah "éppen a káosz és az erőszak közepette érzi magát jól". Népszerűsége is növekszik, mivel az egyetlen olyan szervezet képében tűnik most fel, amely képes szembeszállni a hatalmas izraeli katonai gépezettel, és még némi sikert is elér - mondta a Királyi Külügyi Intézet szakértője. Hozzátette: ennek alapján akár azt is ki lehet mondani, hogy a válság eddigi nyertese a Hezbollah.

Arra a kérdésre, hogy ezek szerint kétségesnek tartja-e Izrael képességét a Hezbollah katonai infrastruktúrájának felszámolására, Lowe azt mondta: ez legalábbis "hihetetlenül nehéz lesz" Izrael számára, amely már tíz évvel ezelőtt is próbálkozott ezzel, sikertelenül. A Hezbollah az elmúlt tíz évben csak erősebb lett, katonai ütőképessége nőtt, ezért most még valószínűtlenebb, mint korábban, hogy Izraelnek sikerül teljesen lerombolnia a szervezet harci infrastruktúráját. A szakértő szerint a Hezbollah szíriai támogatása miatt megvan az esélye annak, hogy az izraeli hadsereg közvetlenül szíriai területre is csapást mér. Ez nyilvánvalóan "közelebb hozza a konfliktushoz" Iránt is, amely a Hezbollah fegyverszállítója - tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy e megfogalmazás alatt Izrael és Irán esetleges közvetlen fegyveres konfliktusának veszélyét érti-e, Lowe mindazonáltal azt mondta: ez jóval távolabbi lehetőség, az egymás elleni közvetlen katonai támadásnál nagyobb a valószínűsége a libanoni területen megvívott "köztes" háborúnak.

A Chatham House kutatási igazgatója arra az esetre nevezte elképzelhetőnek, hogy Izrael újra létrehozza a hat éve feladott dél-libanoni katonai ütközőövezetet, ha a jelenlegi konfliktus elhúzódik. Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy ezúttal nem a megszállás a cél, és az izraeliek "a libanoni területek megszállásával töltött 18 nagyon nehéz év után" teljesen tisztában vannak ennek veszélyeivel. Rövid távon nem is valószínű az újbóli megszállás, de ha az ellenségeskedések hosszú ideg eltartanak, ez sem kizárható - tette hozzá a Királyi Külügyi Intézet vezető térségi szakértője.

George Asseily, a Libanoni Tanulmányok Intézete (Centre for Lebanese Studies) nevű, az oxfordi egyetemmel kapcsolatban álló elemző műhely elnöke a konfliktus térségi eszkalációjára vonatkozó kérdésre az MTI-nek azt mondta: Izrael és George Bush amerikai elnök szerint is az események mögött "a gonosz tengelye", vagyis Irán és Szíria áll, és ennek alapján "a libanoniak is azt találgatják, hogy (a háború) nem terjed-e át Szíriára ... jóllehet jelen pillanatban ennek nincs jele". Asseily szerint annak, hogy a konfliktus még nem terjedt át Szíriára, valószínűleg a Damaszkusz és Teherán által nemrég megkötött katonai szerződés az oka. Az elemző intézet vezetője szerint Izrael a katonai akcióval azt próbálta elérni, hogy a libanoniak kényszerítsék rá a Hezbollah szervezetet a két elrabolt izraeli katona elengedésére, de a támadás "brutalitása és vadsága" éppen "az izraeli invázióval szemben" egyesítette a libanoniakat. A libanoni kormány ugyan nem támogatta a Hezbollah akcióit, az izraeli támadás azonban a várttal ellentétes hatást váltott ki, vagyis nem megosztotta a bejrúti vezetést, hanem "egyesítette Izrael háborújával szemben" - tette hozzá Asseily. Arra a kérdésre, hogy szerinte hogyan és mikor érhet véget a jelenlegi konfliktus, a szakértő azt mondta: egyelőre sem a Hezbollah, sem Izrael nem hajlandó tárgyalni a másikkal, de "valamikor valamilyen tárgyalásnak el kell kezdődnie". A Hezbollah az Izrael által Libanonban elfogott, esetenként évek óta per nélkül fogva tartott libanoniakra akarja kicserélni az általa elrabolt izraeli katonákat, és ennek érdekében "valamilyen egyezség létrejöhet" - tette hozzá.

A Goldman Sachs befektetési ház londoni feltörekvő piaci elemző részlegének hétfőn kiadott kockázatértékelő kommentárja szerint azonban a tűzszünet esélyei egyelőre távoliak. A ház szerint Izrael egyik fő követelése, vagyis a Hezbollah felszámolása szinte lehetetlen cél, tekintve a csoport erős támogatottságát a libanoni síita közösségen belül. Mindez arra utal, hogy a helyzet még tovább romlik, mielőtt javulna. A Haifa elleni rakétatámadás után egyre hitelesebbnek tűnik a Hezbollah azon fenyegetése, hogy akár Tel-Aviv ellen is kész rakétatámadást végrehajtani - áll a Goldman Sachs hétfői londoni elemzésében. A cég szerint ugyanakkor jelenleg viszonylag csekély a konfliktus térségi kiterjedésének esélye. Eddig úgy tűnik, hogy mind Izrael, mind Szíria óvakodik a közvetlen konfrontációtól: Szíria a maga részéről nem nyilvánította ki egyértelműen, hogy támogatja a Hezbollah izraeli rajtaütését, Izrael pedig különböző módokon értésre adta, hogy nem kíván Szíriával háborúzni - áll a Goldman Sachs Londonban kiadott hétfői kockázatelemzésében.

MTI - fidesz.hu