fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Hezbollah kemény ellenfél
2006. július 18., 14:50
A múlt héten meglepetésként érte Izraelt, hogy a libanoni határ túloldalán tevékenykedő síita milícia, a Hezbollah új típusú rakétákkal intézett támadást az északi országrész települései ellen. A bevetett eszközök között nem csak a korábbiaknál nagyobb hatótávolságú rakéták, de robotrepülőgépek is voltak.

A spiegel.de internetes oldalán közölt összeállítás emlékeztet rá: a Hezbollah évtizedeken át katyusának nevezett föld-föld rakétákkal lőtte Izrael északi területét. E 122 milliméter kaliberű, nem irányított lövegek hatótávolsága mindössze 20 kilométer volt.

Újabban azonban a síita milícia olyan lövedékekkel is rendelkezik, amelyek jóval mélyebben képesek behatolni Izrael területére, és amelyek ellen alig van védelem. Ezek közé tartoznak az iráni gyártmányú Fadzsr-3 és Fadzsr-4 (Hajnal) rakéták, amelyeknek hatótávolsága 45 kilométer. Ezek a típusok egyenként 100-200 kilogramm tömegű robbanótöltetet képesek célba juttatni.

Haifát, amely alig 40 kilométerre fekszik a libanoni határtól, vasárnap Raad-2 és Raad-3 (Mennydörgés) típusú rakétákkal támadta a Hezbollah. Ezek szintén iráni gyártmányúak, hatótávolságuk állítólag 150-350 kilométer. Hírek szerint a síita milícia arzenáljában szíriai gyártmányú, 220 milliméter kaliberű rakéták is vannak, amelyek 100-200 kilométer távolságban levő célpontokra képesek csapást mérni. Vagyis velük a Hezbollah akár az eddig a rakétatűztől megkímélt Jeruzsálemet és Tel-Avivot is támadhatná. Eltérő becslések szerint a Hezbollah 12 ezer katyusa mellett több száz, nagyobb hatótávolságú rakétával is rendelkezik.

A Háárec című izraeli újság tudni véli, hogy Irán Zelzal-2 (Földrengés) típusú, szilárd hajtóanyagú rakétákkal is ellátta a síita milicistákat. A katyusákhoz hasonlóan ezek sem rendelkeznek célravezető rendszerrel, ám hatótávolságuk tízszerese (200 km) azokénak. Hasznos terhelésük, vagyis a célba juttatott robbanótöltet nagysága pedig akár 600 kilogramm is lehet. Ezáltal pedig a Zelzal-2 akár biológiai fegyverek hordozására is alkalmas lehet.

Pénteken C-802 típusú, iráni gyártmányú robotrepülőgép csapódott be egy Saar-5 osztályú izraeli korvettbe, súlyos kárt okozva a hadihajóban. Az izraeli hadsereg kénytelen volt beismerni, hogy ilyen támadásra nem volt felkészülve.

A Zelzalnak semmi köze a kezdetleges katyusákhoz: ez a hajók ellen bevethető egyik leghatékonyabb fegyver. Eredetileg a kínaiak fejlesztették ki Jing-Dzsi-802 (Ying-Ji) néven; a NATO nomenklatúrájában Saccade néven tartják nyilván. Sebessége nem sokkal marad el a hangétól (340 m/s), és 165 kilogrammos töltetet képes hordozni. Amerikai tudósok értesülései szerint a C-802-vel szemben még korszerű hajóknak sincs sok védekezési lehetőségük. A robotrepülőgép 5-7 méterrel a tenger fölött repül célja felé, vezérlő rendszere messzemenően érzéketlen elektronikus zavarásokkal szemben. Találati pontosságát szakértők 90-98 százalékosra becsülik.

Irán állítólag 75 darab Jing-Dzsi-802-t kapott, mielőtt Peking - amerikai nyomásra - leállította a szállítást. Koreai médiumok jelentései szerint azonban Irán 2000-ben, Észak-Koreával összefogva, megkezdte a fegyver továbbfejlesztését.

Izraelnek alig van lehetősége a Libanon felől érkező támadások kivédésére. Nagy hatótávolságú rakétákkal szemben az amerikai gyártmányú Patriot elhárító rakéták kellő védelmet nyújtanak, kisebb lövegek ellen azonban ez a rendszer hatástalan. A katyusák túl kis méretűek, alacsonyan repülnek, és nem tartózkodnak (a bemérés szempontjából) elég hosszú ideig a levegőben. Patriottal próbálkozni katyusák ellen olyan volna, mintha valaki ütvefúróval akarna elkapni egy szúnyogot.

Az eddig egyetlen ellenszer a katyusák és Raad-rakéták indítóállásainak lerombolása célzott légicsapásokkal. A Hezbollah viszont előszeretettel telepíti ezeket az állásokat sűrűn lakott területekre; emiatt az izraeli légierő kénytelen bekalkulálni, hogy a támadások során polgári személyek is meghalhatnak.

Alternatív védelmet jelenthet egy másik amerikai termék, a tactical high energy laser (THEL) névre hallgató futurisztikus lézermonstrum. A Northrop-Grumman által kifejlesztett rendszer a kísérletek során katyusák és tüzérségi lövedékek tucatjait semmisítette meg becsapódás előtt - még akkor is, ha azok sorozatban érkeztek.

Hátránya a THEL-nek: a nagy teljesítmény elérése érdekében a lézer óriási mennyiségű, erősen mérgező vegyszert "fogyaszt", és néhány lövés után újra kell tölteni. Ez pedig nem éppen kedvező előjel városokban történő alkalmazás szempontjából. A múlt szerdán viszont a Northrop-Grumman Space Technology elnöke, Alexis Livanos már bemutatta az infravörös lézer kompakt, mozgatható változatát, a Skyguardot.


MTI - fidesz.hu