Az ügyvezető elnökség az Új egyensúly programról és annak megteremtését szolgáló törvénycsomagról szóló állásfoglalását kedden juttatta el az MTI-hez.
A szövetség határozottan leszögezi, hogy az elmúlt években az üzleti évüket veszteséggel záró kisvállalkozókra nem az adóelkerülés volt a jellemző, hanem a nagyon költségigényes felkészülés az EU-csatlakozás gazdasági, jogszabályi követelményeinek megfelelésére.
Az IPOSZ igényli, hogy tagvállalatai segítése érdekében szerepet kapjon az ÁNTSZ, a Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Környezetvédelmi Főfelügyelőség, a Közlekedési Főfelügyelet, az építésügyi ellenőrzéseket végző szakértői testületek munkájában.
Az érdekképviselet állásfoglalásában közölte, hogy segíteni kívánja a kormányzatot a jogszabály-változásokat követő monitoring rendszer kiépítésével. A kormány Új egyensúly programja keretében bekövetkező változások következményeinek folyamatos figyelemmel kísérésére és hatásainak elemzésére információs és adatszolgáltató rendszert kíván kiépíteni és működtetni.
Az IPOSZ felhívást fogalmazott meg a kormányhoz. Eszerint az IPOSZ tagvállalatai és tagszervezetei elvárják kormánytól a feketegazdaság és feketemunka elleni küzdelem erősítését, a mikro- és kisvállalkozások fejlődését segítő, illetve felzárkóztatását támogató programok folytatását, újak indítását a mikro- és kisvállalkozói kör, illetve érdekképviseleti szövetsége számára, a Versenyképes Gazdaság Operatív Program (VEGOP), a Regionális Operatív Program (ROP), valamint a Humán Erőforrás Operatív Program (HEFOP) pályázatok lehetőségeinek elérhetővé tételét, a lebonyolítást segítő intézményrendszerek megerősítését, igénybevételének hatékony megszervezését.
Az IPOSZ a kormánytól elvárja a háromoldalú társadalmi párbeszéd keretében az államháztartási egyensúly helyreállítását célzó átfogó pénzügyi törvény-csomag hatásainak, hatásmechanizmusainak évenkénti kiértékelését, összegezését, az esetlegesen szükségessé váló korrekciók elvégzését, továbbá a hazai vállalkozások versenyképességének biztosítása érdekében az EU országaiban alkalmazott, a Lisszaboni Charta keretében megfogalmazott családi-, kézműves- és mikrovállalkozásokat támogató rendszerek életbeléptetését.
Az ügyvezető elnökség úgy ítéli meg, hogy az Országgyűlés által megszavazott egyes pénzügyi törvényeket módosító csomag egyeztetése a szociális partnerekkel az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a pénzügyi kormányzat részéről a valódi érdekegyeztetés helyett formális módon zajlott le.
Az IPOSZ hangoztatja, hogy a szövetség az Európai Unió szociális dialógusának megfelelően, az Országos Érdekegyeztető Tanács keretein belül, a munkaadói oldal tagjaival szorosan együttműködve kívánja céljait megvalósítani.
MTI - fidesz.hu