- Egyelőre nem beszélünk olyan nagy gáz- és energiavállalatok megvételéről, mint a Centrica. Először el kell oszlatnunk a brit társadalomban meglévő kételyeket, meg kell győznünk az embereket, hogy a Gazprom az európai piaci elvek alapján működik, és nem különbözik egy francia vagy egy német cégtől. Ki kell építenünk a kapcsolatok hálózatát a brit parlamenttel és a kormánnyal, éppen úgy, ahogyan a többi piaci szereplő teszi - idézte a Gazprom nagy-britanniai képviselete, a Gazprom Marketing & Trading vezetőjét, Vitalij Vasziljevet szerdán a Kommerszant című moszkvai gazdasági lap. A Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller legutóbb pénteken erősítette meg, hogy a Gazprom érdeklődik a legnagyobb brit gázszolgáltató, a Centrica iránt, de hozzátette, hogy jelenleg nem tárgyalnak sem a részvényesekkel, sem a Centrica vezetőivel.
A Nyolcak hét végi, szentpétervári csúcsértekezletének résztvevői megállapodtak abban, hogy bátorítani fogják egymás vállalatainak kölcsönös beruházásait, a világ energia-ellátási biztonságának javítása végett. A vasárnap közzétett akciótervben az áll, hogy elfogadják a "nyílt, átlátható, hatékony és verseny jellemezte piacok" elvét. Moszkvai megfigyelők azonban rögtön kétségbe vonták, hogy Oroszország csakugyan alkalmazni készül ezeket az elveket, például a gázcsőrendszeréhez való, megkülönböztetés nélküli hozzáférés lehetővé tételével. Oroszország ugyanis, éppen a csúcsértekezlet előtt, törvényben is megerősítette a csőrendszert birtokló Gazprom kizárólagos exportjogát, ami azt jelenti, hogy az állami ellenőrzésű monopóliummal kell társulnia minden olyan cégnek, amely gázt akar kitermelni Oroszországban, vagy rajta keresztül akar szállítani.) Az energiacharta versenyelveinek említése fejében viszont Oroszország elérte, hogy az akcióterv hangsúlyozza: "különösen fontos", hogy a termelő országok (nem csak a fogyasztók) energiacégei is világszerte befektethessenek, és részt vehessenek a (különösen jövedelmező) értékesítésben is (nem csak a kitermelésben és a feldolgozásban).
A Gazprom a külföldi cégeket eddig is csak olyan mértékben engedte be az oroszországi kiaknázásba, amilyen mértékben ennek fejében tulajdonrészeket kaphat tőlük értékesítő hálózataikból. Ilyen részvénycserébe eddig csak a Gazprom két német partnere, a BASF vegyiművek és - két nappal a csúcs előtt - az E.ON energiavállalat ment bele, németországi, illetve magyarországi leányvállalatokon osztozva vele. A Gazpromhoz kerül az E.ON Ruhrgas magyar gázüzletének - az E.ON Földgáz Trade-nek és az E.ON Ruhrgas Földgáz Storage-nek - a kisebbsége, 50 százalék mínusz egy részvény arányban, illetve az E.ON Hungária 25 százaléka plusz egy részvénye, a Gazprom és az E.ON múlt csütörtökön nyilvánosságra hozott megállapodása szerint. Cserébe a Gazprom 25 százalék mínusz egy részvényes részesedést ad az E.ON-nak a szibériai Juzsno-Russzkoje gázlelőhelyben. A Gazprom korábban, áprilisban a másik német érdekeltnek, a BASF leányvállalatának, a Wintershallnak is 25 százalék mínusz egy részvény részesedést juttatott Juzsno-Russzkojéban, és 10 százalék elsőbbségi részvényt is. A Gazprom cserébe közel 50 százalékra tornászhatta fel a részesedését a BASF Wintershallal közös nyugat-európai szállító-elosztó cégükben, a Wingasban.
Tavasszal tisztességtelen versenyt vetett Vlagyimir Putyin orosz elnök az európaiak szemére az orosz energiacégek piacra jutásának korlátozása miatt. Angela Merkel német kancellárral találkozván ezt mondta április 26-án: - Sajnos túlságosan gyakran találkozunk a tisztességtelen konkurencia módszereivel az energiapiacokon. Az energiahordozók nagy kereslete ellenére mindenféle ürüggyel igyekeznek bennünket korlátozni hol északon, hol délen, hol nyugaton. Értékesítési piacokat kell keresnünk, be kell illeszkednünk a globális fejlődési folyamatokba, az ázsiai-csendes-óceáni országokra gondolok, amelyek óriási léptekkel fejlődnek, és szükségük van a velünk való együttműködésre. Egy héttel korábban a Gazprom vezetése már többé-kevésbé nyíltan megfenyegette az európai vevőket, hogy a cég távlatilag Ázsiába helyezi át exportterveinek súlypontját, ha korlátozzák terjeszkedését az európai elosztó hálózatokban.
MTI - fidesz.hu