Petrányi Zsolt, az OKM szakállamtitkárának délelőtti - a kulturális intézményeket érintő - szervezeti átalakításról szóló bejelentéseire reagálva fogalmazta meg aggályait. "Nem kizárt", hogy sikeresen szerepeljen és anyagi bevételt is eredményezzen egy-egy kortárs művészeti kiállítás, de a folyamatossággal, "a mértékkel gondok lehetnek" - mondta a főigazgató az államtitkár azon kijelentésére, hogy a tárca profitot remél a Műcsarnoktól, amelynek jövőbeni működését korlátolt felelősségű társaságként képzelik el. "A kortárs művészet nem lehet piacorientált, mert társadalmi szerepvállalásával kerül ellentmondásba" - érvelt Petrányi Zsolt, aki ugyanakkor örvendetesnek nevezte azt, hogy a minisztérium racionalizálási terveivel "harmincéves intézményi struktúrát" tudnak átalakítani.
A főigazgató az MTI-nek elmondta, hogy elképzeléseik szerint október-novemberig van idejük megtalálni a mindkét fél számára ideálisnak tűnő formai kereteit a Műcsarnok szerkezeti változásainak. Petrányi Zsolt ugyanakkor hozzátette: hivatalosan semmilyen előzetes tájékoztatást nem kaptak arról, milyen újdonságot hozhat az intézmény életében az államilag tervezett racionalizálás. A Műcsarnok vezetője hangsúlyozta: továbbra is az alapító okiratban megfogalmazott állami feladatokat tűzik ki célul, így a kortárs művészetek bemutatását. Ehhez azonban jelenleg semmilyen konkrét állami biztosítékot nem lát az intézmény vezetése.
A szakmai programok megvalósításához évi 30 millió forint minimumkeret szükséges, ez a Műcsarnok számára alapvető kiinduló pont - mondta Petrányi Zsolt. Hozzátette: az évi 380 millió forintos költségvetésből működő intézménynek a jövőben hatékonyabban kell megszólítania a privát szférát is. Állami segítséget is remélünk ahhoz, hogy ingatlankiadásból is növelhessük a bevételeink arányát - mondta a főigazgató.
MTI - fidesz.hu