fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Postára adták a kegyelmi kérvényt a szentesi orvosok ügyében
2006. július 20., 16:58
Mivel személyes találkozásra nem nyílt lehetőség, postai úton továbbították a köztársasági elnöknek a közelmúltban elítélt szentesi orvosok felmentése érdekében összegyűjtött aláírásokat - tájékoztatta a gyűjtés szervezője csütörtökön az MTI-t.

Garai Ferencné közölte: mintegy hatezer aláírást gyűjtöttek össze a városban és környékén, hogy a szentesi kórház egykori munkatársainak ügyében Sólyom László gyakoroljon kegyelmet. Wéber Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke az MTI-nek elmondta: a büntetőeljárás megszüntetésére irányuló kérelmet az ügyben eljáró hatóságnál kell előterjeszteni. Az ítélet jogerőre emelkedését követően a büntetés elengedésére vagy mérséklésére irányuló kérelmet az első fokon eljárt bíróságnál kell előterjeszteni. A kegyelmi kérelmet az elítélt, annak családtagja vagy védője nyújthat be. A kegyelmi eljárásnak semmi esetre sem célja a bíróság ítéletének értékelése, jogosságának, igazságosságának megalapozottságának vizsgálata.

Az elbírálás általában az elítélt személyében, körülményeiben felmerült olyan méltányolható okok alapján történik, amelyeket a bíróság az ítélete meghozatala során nem értékelt enyhítő körülményként. Az aláírásgyűjtés az eljárást nem befolyásolja - hangsúlyozta. Hozzátette: az elnöki határozathozatalnak minden esetben feltétele, hogy az igazságügy-miniszter előterjesztést tegyen a köztársasági elnök részére. Az államfő a kegyelmi határozatához - akár elutasítja a kérelmet, akár kegyelmet ad - nem fűz indokolást. A határozat akkor válik érvényessé, ha azt az igazságügy-miniszter utólagosan ellenjegyzi.

A Csongrád Megyei Bíróság június 16-án jogerősen három év börtönre ítélte a szentesi kórház sebészeti osztályának korábbi vezetőjét, aki több mint kétszáz alkalommal végzett külföldi betegeken műtéti beavatkozást pénzbeli ellenszolgáltatásért úgy, hogy azokat sürgősségi ellátásként jelentette, és ezzel több mint 65 millió forint kárt okozott az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak. A bíróság a kórház korábbi főigazgatóját, aki a beavatkozásokat engedélyezte, és tudott a téves jelentésekről is, jogerősen 1 év 6 hónap letöltendő börtönbüntetéssel sújtotta.

MTI - fidesz.hu