A XVII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor délelőtti főelőadásának résztvevői azt boncolgatták, hogy mit teljesít az állam a vállalkozói versenyképesség javítása érdekében. Domokos László a Gyurcsány-kormány adópolitikáját kritizálva a magyarországi gazdasági helyzetről festett pesszimista képet. Mint mondta, Románia és Bulgária hamarabb bekerülhet az eurózónába, mint Magyarország, ha a következő időszakban a szóban forgó államok a mostanihoz hasonló gazdasági mutatókat érnek el.
Nem vállalkozásbarát jelenleg a magyar gazdaságpolitika Szatmáry Kristóf megítélése szerint. Az ellenzéki parlamenti képviselő rossznak nevezte a magyarországi foglalkoztatási struktúrát is, példaként említve, hogy a hivatalosan jegyzett 3,5 millió dolgozó tart el 6 millió állampolgárt. Kifejtette: a közalkalmazottak száma körlbelül 800 ezer, a multinacionális cégek is csak 500 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak, ami azt jelenti, hogy a dolgozók többsége a kis- és középvállalkozásokban tevékenykedik. Ennek ellenére ez a szektor kapja a legkevesebb állami támogatást - fűzte hozzá Szatmáry Kristóf.
Borbély László, a román kormány területfejlesztési és középítkezési ügyekkel megbízott minisztere a magyar-magyar együttműködések kapcsán azt hiányolta, hogy a rendszerváltás óta eltelt időszakban a magyar kormánynak és a romániai magyarságnak nem volt közös gazdasági stratégiája, nem volt elképzelése, arról, hogy miként vállalhatnának nagyobb szerepet a magyar cégek a romániai privatizációs folyamatban. Borbély szólt az utóbbi időszakban megvalósított székelyföldi infrastruktúra-fejlesztési programokról, megjegyezve, hogy ezek elindítása és megvalósítása a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kormányzati szerepvállalásának köszönhető. Közölte: Románia a várhatóan 2007-ben megvalósuló uniós csatlakozása után a következő 6 évben 18 milliárd eurót hívhat le európai alapokból infrastruktúra-fejlesztésre. - Erre a lehetőségre idejében fel kell készülni megfelelő tervekkel - mondta Borbély László.
Szintén a csatlakozás utáni lehetőségekre hívta fel a figyelmet Szabó Sámuel, a romániai Sapard-ügynökség nemrég menesztett vezetője. Elmondta: míg az elmúlt hét évben 1,5 milliárd euró irányult Romániába Sapard-alapokból, a 2007-2013 közötti időszakban 7 milliárd forint hívható le vidékfejlesztési programokra. Bogos Zsolt, a román kormány gazdasági tárcájának államtitkára a romániai egységes adókulcs bevezetésének a vállalkozásokra gyakorolt kedvező hatásáról beszélt.
MTI - fidesz.hu