fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tőkés-Markó vita Bálványoson
2006. július 21., 14:07
Az RMDSZ célja Székelyföld autonómiája, jelentette ki Markó Béla a tusnádfürdői Szabadegyetemen. Tőkés Lászlóval tartott közös fórumának témája a székely autonómia törekvés volt, ám a beszélgetés inkább szólt az erdélyi szervezetek egymás közti párbeszádjének mikéntjéről, mint magáról az autonómiáról.

Markó Béla és Tőkés László találkozott ma Tusnádfürdőn. Mindeketten szorgalmazták a párbeszéd szökségességét a magyar szervezetek közt, ám mindketen más-más úton képzelik ezt el. Markó Béla elmondta, az egység megteremtésére törekszik, amit kizárólag az RMDSZ berkein belül tart elfogadhatónak. A magyarság problémáit, az eltérő véleményeket pártján belül kell megbeszélni, hogy kifelé már egységes véleményt tudjanak a román és a nemzetközi politika felé megfogalmazni.

Tőkés László ezzel szemben úgy véli, a párbeszéd nem egy párton belül, hanem a szervezetek között kell, hogy létrejöjjön. Hevesen támadta az RMDSZ vezetőjét, hogy miért nem képes leülni vele egy asztalhoz, miért nem lehet beszélgetni Tusványoson kívül is. Emlékeztetett a tavalyi Orbán-Markó-Tőkés találkozóra, mikor Tusnádfürdőn elhatározták, sűrűbb párbeszédet fognak folytatni. Egy éve elteltével ez nem jött létre.

Rossz magyar, jó magyar


Tőkés László hangsúlyozta, a mai találkozón nem mint református püspök, hanem mint az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke vesz részt. Elmondta, 17 évvel a diktatúra bukása után úgy tűnik a újra van rossz magyar, meg jó magyar. A román politika szerint az RMDSZ a jó magyar, velük lehet tárgyalni, az összes többi szervezet (EMNT, Székely Nemzeti Tanács, Magyar Ifjúsági Tanács, Magyar Polgári Szövetség) rossz magyar.

A legnagyobb gond, mondta Tőkés, hogy ezek a román-magyar viszonyok a magyar-magyar viszonyra is átgyűrűznek. Az ellene folyó román részről indítot kereszteshadjáratot az RMDSZ fejezte be, mikor leváltotta a párt tiszteletbeli elnöki pozíciójából. Basescu államelnök nem áll szóba vele, de Markó Béla sem válaszol a leveleire. Természetesen Gyurcsány Ferenc is kizárólag az RMDSZ-t tekinti partnernek.

"Ne vágjuk szét a gyereket!"


Markó Béla reakciójában maradt azon az állásponton, miszerint az egység a fontos, a vélemények belső (ti. pártján belüli) ütköztetése. Válaszában kivehető volt a teljes erdélyi magyar szervezetek felé felajánlott egység, az RMDSZ-en belül. Utalt az összel megtartandó pártkongresszusra, ami ennek megfelelő fóruma lehet. Biblia példázattal élt, mikor Salamon királyról és a két aszonyról beszélt, akik a gyermeken vitáztak. Kettévágni nem lehet a gyermeket, azaz az erdélyi mgyarságot, mert abba belehal. Össze kell fognunk, mondta.

Kitért arra is, az RMDSZ elérte célját, és bevitte az erdélyi magyarságot az Unióba. A kövekező lépések megfogalmazásához szükséges a párbeszéd először egymás között, aztán a román, a magyar és a nemzetközi politikával is. Ezek között a legfontosabb az autonómia megteremtése.

Székelyföldnek autonómia kell


Markó Béla kijelentette az RMDSZ célja a kisebbségi törvény olyan formában való elfogadása, melyből a kulturális autonómia és a területi autonómia is megvalósítható. Ha ezekkel nem ért egyet a román kormányzat, akkor felül fogják vizsgálni a koalícióban való részvételüket. A probléma az, tette hozzá, hogy a román politikai gépezet erőteljesen beindult a törvény elfogadása ellen.

Kormányozni avagy nem?


Felmerült a kérdés, érdemes-e kormányozni akkor, ha olyan hangok vannak a magyarság közt, mely az RMDSZ-t egyre kevésbé tartja hiteles képviselőjének. Markó Béla elmondta, fel kell tenni ezt a kérdést, és ha többet tudnánk, vagy tudtunk volna elérni ellenzéki pozícióból, akkor ki kell lépni a kormányból. Ezt a 2007-es csatlakozás után meg fogják vizsgálni, jelentette ki.

Az RMDSZ elnöke azt is elmondta, ígéretet kapott Gyurcsány Ferenctől a magyarországi állami támogatások kifizetésére, de "a puding próbája az evés" tette hozzá. Azt is elmondta, a magyar állam támogatni fogja a Sapientia Egyetemet, ám a kormány szándéka, hogy nagyobb befolyásra tegyen szert az irányításban. A Bólyai Egyetemmel kapcsolatban kijelentette, létrehozása nagyon fontos, de ebben a kérdésben is egységesen kell fellépnünk a román állam felé.

gondola.hu - fidesz.hu