A magyar néplélekben élő hagyomány szerint a déli harangszó erre a győzelemre Hunyadi, Kapisztrán János, Dugovics Titusz és a többi hős tettére emlékeztet. Központi ünnepség híján több településen emlékeznek az évfordulóra.
Noha a nándorfehérvári diadal mai, 550. évfordulóján rangos központi ünnepséget nem tartanak, az ország több településén is rendezvényekkel emlékeznek meg Magyarország történetének egyik legnagyobb katonai diadaláról. Budapesten a Budavári nyár és a Duna ünnepe programsorozat alkalmával idézik fel a dicsőséges napot. A Várban ma délelőtt tizenegy órakor kezdődik az ünnepség katonai zenekar felvonulásával, a Kapisztrán téren népművészeti vásár és makettbemutató nyílik. A déli harangszó után Kapisztrán János szobra előtt rendezik a megemlékezést, melyen középkori katonai öltözetű díszőrség tiszteleg. Látványosnak ígérkezik a Magyarok lélekharangja elnevezésű ostorcsattogtatási bemutató, ami után a Hadtörténeti Múzeum megnyitja az 1456-hoz kapcsolódó emlékek és emlékhelyek című kiállítását. A téren színes programok, török—magyar tábori konyha és hagyományőrző együttesek várják a látogatókat.
A Duna ünnepéhez kapcsolódóan a Lánchíd és az Erzsébet híd között lesznek rendezvények az évfordulón. Kézműves- bemutató és -vásár nyitja a napot a Lánchídnál, a pesti korzón és a Március 15. téren. Népi és régi zenei előadások, táncház, színpadi bemutatók, párviadalok és mutatványosok előadásai ígérnek szórakozást egész napra a közönségnek. A Hunyadi és Kapisztrán zászlaja alatt gyülekező ünneplők reggel tíz órakor vonulnak fel a Vigadó rakpartra, felidézve az egykori nándorfehérvári seregek felvonulását. A program megemlékezéssel, koszorúzással és ökumenikus istentisztelettel folytatódik a Belvárosi Fő-plébániatemplomban. Ebben a templomban hirdette ki Szulejmán szultán 1541-ben, hogy Pest városa török birodalom része, s itt hallható majd este nyolc órától az Ünnepi hangverseny Ne engedd soha, hegy szégyen érjen címmel. Az emlékműsort dunai felvonulás zárja.
Egerben a Végvári vigasságok címet viselő történelmi fesztivál nyitányaként a nándorfehérvári diadalt idéző haditorna játékokat rendeznek. A bajvíváson kívül például íjászatban, ágyúgolyó-hajításban mérhetik össze erejüket a csapatok, a hagyományőnő egyesületek korhű fegyverzetben idézik meg az egykori harcokat. Letűnt korok emlékeivel lehet gazdagabb az is, aki a haditorna helyett a zene és táncbemutatókat választja, hiszen többek közt török udvari népzene is helyet kap a műsorban.
Szegeden ezen a hétvégén háromnapos rendezvénysorozattal tisztelegnek az 550. évforduló előtt. Az Alsóvárosi Kultúrház szervezésében, több civil szervezet együttműködésével a Nándorfehérvári emléknapok című eseményre minden érdeklődőt várnak. A korhű és népi hagyományőrző, történelmi programokban bővelkedő családi hétvége célja, hogy méltón emlékezzenek az ütközetre. Lesz lovagi torna és freskókészítés gyermekeknek, a reneszánsz konyhát ökörsütéssel idézik meg. Ma délben harangbemutatóval állítanak emléket a diadalnak, majd többek között zene, tánc, bábelőadások és mese- mondás szórakoztatja az egybegyűlteket.
A Magyar Nemzet az Oktatási és Kulturális Minisztérium sajtóirodájától azt a tájékoztatást kapta, hogy központi, állami megemlékezés a diadal évfordulójáról nem lesz.
Forrás: Magyar Nemzet
fidesz.hu
Cikk: | Nándorfehérvár, 1456 |