Dmitrij Medvegyev, akit Putyin elnök egyik, jelenleg leginkább esélyesnek látszó utódaként emlegetnek, a terjedelmes interjúban kifejtette, hogy Oroszország globális nagyhatalom az energiaiparban, jelentős termelő, fogyasztó és tranzitszállító, ezért számára elfogadhatatlan olyanféle energiacharta, amelyet alapvetően a fogyasztók szigorú védelmének szempontjai szerint fogalmaztak meg. - Minden üzlethez két fél szükséges. Ezért a dokumentum egy részét át kell írni úgy, hogy tükrözze az energia piacán kialakult új egyensúlyt és érdekeket. Akár új globális energiakonvenciót kell kidolgozni - jelentette ki. A vezető orosz politikus arra figyelmeztetett, hogy nem lehet megteremteni a fogyasztók számára a szállítások biztonságát, ha a termelők nem számíthatnak a felvevő piac biztonságára. Mont mondta, a fogyasztók és a termelők érdekeit egyenlő mértékben kell figyelembe venni, ami elsősorban a befektetési kockázat terhének megosztását jelenti.
Medvegyev szerint a kockázat megosztásának elvét szolgálja az is, hogy a nagy orosz energiacégek részvénycserére törekednek külföldi partnereikkel. Ennek a stratégiának a keretében a Gazprom a külföldi cégeket csak olyan mértékben engedi be az oroszországi kiaknázásba, amilyen mértékben ennek fejében tulajdonrészeket kap tőlük értékesítő hálózataikból. Ilyen részvénycserébe eddig csak a Gazprom két német partnere, a BASF és az E.ON ment bele, németországi, illetve magyarországi leányvállalatokon osztozva vele.
Az orosz kormányfő első helyettese külön kitért arra, hogy az a közelmúltban elfogadott törvény, amely az állami óriásvállalat, a Gazprom kizárólagos exportjogát szentesíti, Oroszország gazdasági érdekeit szolgálja azzal, hogy az orosz szállítók külföldi konkurenciaharcának megakadályozásával az árak csökkenésének veszi elejét. Leszögezte, hogy a kivételes természeti gazdagsággal rendelkező Oroszország nem engedheti meg, hogy a stratégiai nyersanyagok területén lévő lelőhelyei külföldi ellenőrzés alá kerüljenek. A most készülő orosz törvények ezt figyelembe veszik, jelentette ki Dmitrij Medvegyev, aki szerint a világon még nem akadt olyan ország, amely ne élt volna protekcionista intézkedésekkel. A lényeg az, hogy a protekcionizmus korszerű formában történjék és hatékony legyen, tette hozzá.
MTI - fidesz.hu