fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Drámai életszínvonalbeli megrázkódtatás előtt áll az ország - Interjú Orbán Viktorral a Világgazdaságban
2006. július 28., 09:46
Nem volt elég tudása, ereje az ellenzéknek arra, hogy a választási kampányban felhívja az emberek figyelmét, mire készül a kormány - állítja Orbán Viktor. A Fidesz elnöke szerint ha a kormány útján halad tovább az ország, akkor drámai életszínvonalbeli megrázkódtatás előtt állunk. Az ellenzéki párt az adó- és járulékcsökkentésre épülő válságkezelő program alternatívát kínálja.

- Ki lesz az ön utóda a Fidesz élén?

- Mint minden kérdésnek és válasznak, ennek is eljön a maga ideje, de ez még nem érkezett el.

- Úgy tűnik, megszűnt a régi egység, amit annak idején Áder János úgy fogalmazott meg, hogy "egy irányba húzunk, mint a vadludak". Mintha a "fiúk" hátraléptek volna, és azt várják, hogy Orbán Viktor mire viszi.

- A Fidesz széles szövetség, amelyben mindenki megtalálhatja a helyét és azt a munkát, amit csak ő végezhet el, s ez a legtöbb embernek sikerül is a gazdáktól kezdve a romákon, a vállalkozókon keresztül a régiekig. Az tény, hogy ez a párt már más, mint ami korábban volt. A szövetség építésének 2002 őszén elindult folyamata teljesedik most ki az önkormányzati választásokon.

- A Fidesz legújabb akciója, a Jó reggelt, Magyarország aláírás-gyűjtési kezdeményezés lejárt lemez stratégiának tűnik: ha nem megy a szekér, gyűjtsünk aláírásokat.

- Eddig minden ilyen akciónk sikeres volt. Volt, amikor népszavazást kényszerítettünk ki a hatalommal szemben, volt, amikor arra méltó személyt sikerült köztársasági elnökké emelni, és volt, hogy nélkülözhetetlen tudást gyűjtöttünk így össze programok számára, mint legutóbb a Nemzeti Konzultáció esetében. Most nem egyszerűen aláírásgyűjtésről van szó, hanem a magyar demokrácia megvédéséről. Egy demokrácia működéséhez néhány jognak és szabadságnak érvényesülnie kell. Ilyen a valóság megismeréséhez, a tájékozódáshoz és a döntés szabadságához való jog. Ha ezt megtagadják az emberektől, akkor a demokrácia bajba jut. Ma ez a helyzet Magyarországon, gazdasági válságba hajló pénzügyi válság van, ami ezért alakulhatott ki, mert nem működött megfelelően a demokrácia.

- Demokratikus választásokon választották meg ezt a kormánytöbbséget.

- Igen. S ezen a demokratikus választáson nyílt és szervezett politikai hazugság történt.

- Mindenki tudta, hogy körülbelül mekkora nagyságú a hiány, várakozás, kivárás volt...

- Téved, az emberek tekintélyes részét úgy tájékoztatták, arról győzködték hatalmas kormányzati reklámkampánynyal, hogy dübörög a gazdaság. A kormánypártok azt is vállalták, hogy a következő öt évben adócsökkentés lesz. Sőt, erről törvényt is alkottak, ami egy demokráciában a legerősebb és legértékesebb garancia. Ez szervezett és nyílt politikai hazugságnak bizonyult, mert a választások után mindezt megtagadták, s az ellenkezőjét tették.

- De valami hibázott a Fidesz stratégiájában is, ha nem tudta felhívni az emberek figyelmét arra, hogy mi készül.

- Igen, de a jelenlegi helyzet az egész magyar elit kudarca, amely, úgy tűnik, elveszítette az emberek bizalmát. Beleértve a politikai, a szellemi, a gazdasági elitet is - tisztelet a kivételnek. A kudarc közös, de a felelősség különböző. A kormány felelőssége, hogy meglékelte a magyar demokrácia közös hajóját. Az ellenzéké pedig, hogy nem volt elég tudása és ereje, hogy ezt megakadályozza. A gazdasági-szellemi elit azon részének is megvan a maga felelőssége, amelyik nem vagy nagyon óvatosan szólalt meg, lényegében falazott.

- Az az ön hibája is, hogy működött az Orbán-mumus effektus, azaz minden jobb annál, mint hogy az ön által vezetett kormányzati időszak visszatérjen.

- A fóbia, beleértve a politikai fóbiát is, betegség. Személyes erőfeszítés nélkül aligha lábalhat ki belőle az ember. Az érintetteknek ehhez sok sikert kívánok. A politikai gyűlölet egyébként az egyik legostobább magatartás: beveszek egy kanál mézet, és azt várom, hogy a másiknak ártson. Ha valakit nem kedvelünk politikai nézetei miatt, az nem ok arra, hogy hazudjunk vagy falazzunk, vagyis elpártoljunk a demokrácia értékeitől. Az elit tekintélyes része a pártpolitikai szimpátiáit fontosabbnak ítélte a demokratikus, őszinte beszédnél. Ideje megbarátkozni a gondolattal, hogy a demokráciában hol az egyik, hol a másik párt kap felhatalmazást a kormányzásra. S ez így van, így lesz akkor is, ha egyik vagy másik politikai párt éppen nem tetszik nekünk.

- Az elitbe beleérti a Fideszt is. Akkor viszont az a kérdés, hogy az aláírásgyűjtő akciójuk valóban megmozdítja-e az embereket. Vajon nem jutottak-e odáig, hogy egyik kutya, másik eb?

- Ezek olyan spekulációk, amelyek lefegyverzik az embereket és elgyengítik a demokráciát. A Fidesz úgy viselkedett, ahogy egy alkotmányos erőnek illik. Minden demokratikus eszközt felhasználtunk, hogy rábírjuk a kormányt, vonja vissza a rossz Gyurcsány-csomagot. Rossz, mert visszaesik miatta a gazdaság, nő a munkanélküliség, óriási mértékben nő majd a szürke- és feketegazdaság, ráadásul logikájából adódóan újabb csomagokra lesz szükség. Pénzbehajtási manővereket végez a kormány, ahol tud, belenyúl az emberek zsebébe. A Fidesz ezt akarta megakadályozni, de a parlamenti ellenzék önmagában kevésnek bizonyult. Be kell vonni az embereket a munkába, közösen kell rábírni a kormányt: vonja vissza a Gyurcsány-csomagot.

- A kormányküldöttség a napokban járt Brüsszelben, ahol megerősítették, hogy járja végig a megkezdett utat.

- Hm... Én mást hallottam. Érdemi nyilatkozatot nem vállalt az unió pénzügyi biztosa. Megtévesztő úgy beállítani bármilyen udvarias gesztust, hogy az a Gyurcsány-csomag megerősítése melletti európai uniós összefogás lenne. Az igazság az, hogy az Európai Unió érdemben nem foglalkozott a csomaggal, de biztosan örömmel konstatálta a magyar kormány bejelentését, hogy felhagyunk a kreatív könyveléssel. Magyarul, megígérjük, hogy többet nem hazudunk, nem hamisítjuk meg a leadott adatokat, nem járatjuk velük a bolondját; vagyis úgy viselkedünk majd, ahogy rendes kormányok szoktak.

- A Fidesz sem kerülhette volna el a megszorító lépéseket, ha megnyeri a választást. Úgy értesültünk, hogy két miniszteri csapattal készült a győzelemre, az első "elvitte volna a balhét", a másik garnitúra 2008-től léphetett volna be.

- Kérem, kezelje óvatosan az efféle értesüléseket. Mi adó- és járulékcsökkentésre épülő válságkezelő programot dolgoztunk ki. Most is készen állunk arra, ha kell az országnak, ha polgárai igényt tartanak ránk, illetve szolgálatunkra, megvalósítjuk.

- A hiány Fidesz-győzelem esetén is adott tényező lett volna.

- Ez tény. Ha nyertünk volna, először a felelősöket neveztük volna meg, hiszen a mai helyzetbe a rossz kormányzás taszította az országot. Majd radikális adócsökkentés következett volna. Minél radikálisabb az adócsökkentés, annál hamarabb vezet ki bennünket a válságból. A cél az volt, hogy a kis- és középvállalkozások megerősödjenek, új munkahelyek szülessenek, erősödjön a gazdasági növekedés.

- Most kész a Fidesz arra, hogy valódi alternatívát mutasson?

- Készen állunk. A következő hetekben egymás után hirdetjük az akciókat, teret nyitunk az emberek előtt, hogy elmondhassák véleményüket, majd az egész folyamatot lezárja az önkormányzati választás. Az októberi választás tétje most az, ha az emberek a Gyurcsány-csomag megbuktatására szavaznak, akkor a kormánynak vissza kell azt vonnia. Helyette pedig új, adócsökkentésre épülő javaslatot kell beterjesztenie a parlament elé, amelynek megvitatására is készen állunk.

- Komolyan hiszi, hogy vissza is vonják a csomagot?

- Demokrata vagyok, hiszem, hogy legitimitás és támogatottság nélkül egy kormány sem dolgozhat. Nem a kormányt kell megbuktatni, hanem a kormány rossz programját.

- Ehhez képest mit jelent Navracsics Tibor frakcióvezető mondata, miszerint lehet, hogy a kormány nem tölti ki mandátumát? A Fidesz előre hozott választásokra készül?

- A Fidesz tisztában van a kötelességével: számon kell kérnie a kormány és a választók által kötött szerződést, ellenőriznie kell a kormányhatalom működését, alkotó ellenzékként hozzátenni tudását a közös törvényalkotáshoz.

- A koalíció politikusai szerint külön jól jött a kormánynak, hogy a csomag parlamenti vitája akkor zajlott, amikor az ellenzék még nem talált magára, amikor annak vezetője a foci-vb-t nézte.

- Érdekes kérdés, hogy mi jött jól a kormánynak, ám a fontos kérdés az, hogy mi jött rosszul az embereknek.

- A kormány által beterjesztett összes kétharmados ügy elbukott. Nem volt ezek között egyetlenegy sem, amit a Fidesz tudott volna támogatni?

- Sajnos nem.

- Voltak olyan háttértárgyalások, amelyeken a kormányoldal felajánlotta, hogy a nyilvánosság kizárásával beszéljék meg a kétharmados ügyeket?

- A kormány elvesztette a szavahihetőségét, ezért nemet mondunk minden olyan meghívásra, amely kizárja a nyilvánosságot, zárt ajtók mögött zajló tárgyalásokon akar megállapodást kötni, de az Országgyűlésben, ahol a nyílt és egyenes beszédnek helye van, állunk rendelkezésükre.

- A gazdasági elit nagy elvárása volt a kampányban a politika felé, hogy a két oldal működjön együtt.

- A gazdasági elit úgy viselkedik, mintha a nyolcvanas évek második felében lennénk - tisztelet a kivételnek. Talán a kiszolgáltatottság, talán a politikai óvatosság okán, de nem akarnak abban a színben feltűnni, hogy az egyik vagy a másik pártot támogatnák. Amíg elitünk az igazság helyett a pártokhoz való távolságát méricskéli, mindig oda fogunk jutni, ahol most vagyunk.

- Nem tart attól, hogy a kiigazítások, reformok mégiscsak sikert hoznak a kormánynak, s akkor elbukik az ellenzéki stratégia?

- Miféle kérdés ez? Számunkra az a fontos, hogy az ország kijusson abból a gazdasági válságból, ahová a kormány juttatta. Ma ott tartunk, ha szocialista politikus kiejti a száján a reform szót, a magyar polgárok kétségbeesetten kapnak a pénztárcájuk után. Fogják is erősen, amíg a reformhevület el nem múlik. Ha ez így megy tovább, olyan drámai életszínvonalbeli megrázkódtatás előtt áll Magyarország, amelyet legutoljára a rendszerváltáskor élt át. Minden bizonytalanná válhat, amit eddig elértek.

- Mit gondol, az euró bevezetésének dátumát mikorra tolják ki?

- Ma hályogkovácsolás, ha valaki évszámot mond, s azt hiszi, bárki komolyan veszi Európában a magyar kormány új időpontját. Az elpackázott bizalom visszaszerzése hosszú és szívós munkát követel.

- Részt vesznek a miniszterelnök által felvetett erről szóló újabb tanácskozáson?

- Remélem, az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és gazdasági bizottságaiban tartják a megbeszéléseket. Mi azt javasoljuk, hogy a konvergenciaprogram középpontjában az adócsökkentés álljon.

- Lehet ez hiteles program? Újból ezt kell kérdeznem.

- Igen. Érdemes figyelnünk a nemzetközi tapasztalatokra és az elmúlt 16 év néhány sikeres magyar adócsökkentési tanulságára.

Forrás: Világgazdaság, 2006. július 28.