A hozzáértők úgy tartják, ha még marad is a forró nyári idő egész augusztusban, a strandok, élményfürdők forgalma akkor is nagy mértékben csökkeni fog, és a szezon augusztus 20-ával véget ér.
Jelenleg azonban még mindenhol - a hétvégi időjárás előrejelzéseket figyelembe véve - a medencék látogatottsága és természetes vizek látogatottsága csúcsokat készül dönteni.
Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Rt. tizenöt fürdőt üzemeltet, ebből ötöt idény jelleggel. A fürdők, strandok forgalma június közepe óta 40 százalékkal jobb, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Várhatóan ezen a héten már minden strandjuk teljesíti a tavalyi eredményeket. Az összes napi bevétel 18 és 35 millió forint között mozog. A napi össz-befogadó létszám 50 ezer fő, de ezt még nem közelítette meg a látogatók száma. Hétköznap 15 és 20 ezer, hétvégén 25 és 35 ezres látogatottságról beszélhetünk. "A hétvégi 70 százalékos telítettség még kultúrált kikapcsolódást biztosít a vízbe vágyó vendégeknek. A hőség miatt egy órával előbb nyitnak a starndok és igény estén később is zárnak, de ezt mindenhol a helyi vezetés dönti el a forgalom függvényében - hangsúlyozza Kiss Ferenc, a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt., létesítmény főmérnöke. - Hétvégeken a Palatinus, Római, Dagály strandfürdők pénztárainál hűtött ívóvizzel várjuk a vendégeket. A Palatinusra szintén a hétvégeken, a József Attila színház mellől direkt buszjáratok közlekednek folyamatosan, oda-vissza."
Az Aquaticum Debrecen, fedett "Mediterrán élményfürdő" 11 kisebb-nagyobb csúszdával, 26-38 fokos vízzel töltött élménymedencékkel - jakuzzi, hullám, gyermek- és bébi - valamint 26-38 fokos barlangfürdőkkel várja a fürdöző vendégeket. Az élményfürdőből egy üvegfolyosó vezet át a gyógyfürdő külső - és belső medencéihez, illetve a négycsillagos Termál- és Wellness Hotelbe. Ennek azonban már külön ára van, úgy mint a thai masszázscentrumnak és a szaunának is. A költségeket számítógép vezérlésű chipkarórás beléptető rendszer tárolja és vezérli, csak távozáskor kell készpénzt használni. "A fürdő egyidejűleg 600 fő befogadására képes, jelenleg 300-400 fő tartózkodik folyamatosan bent, akik a nap folyamán többször cserélődnek. Jó a forgalmunk, de teltház hétvégeken, ünnepeken, valamint tartósan a Virágkarnevál idejére várható" - mondja Oros István, marketing vezető.
A Mogyoródi Aquarena befogadóképessége 4500 fő. A tartós jó időnek köszönhetően egyenletes a látogatószám hétvégén és hétköznap is 3000 fő a napi átlag, ami Varga Judit, ügyvezető igazgató elmondása szerint még kellemesen elviselhető tömeget jelent. A parkban 26 csúszda van: ebből a hat éveseket várja kettő, 11 illetve 22 méter hosszan, míg a három év körüli kicsik négy közül válogathatnak, amelyek különféle alakúak és 2-3 méter hosszúak. A nyolc medencéből, egy nagyméretű gyermek és egy meleg vízű, 40 férőhelyes jacuzzi várja a vendégeket. Minden csúszdánál két ember felügyeli a csúszókat, egy az indulásnál, egy pedig az érkezésnél. A belépő minden szolgáltatást fedez, kivétel az étkezés.
A Hungarospa Hajdúszoboszló harminc hektáron elterülő strandján, 13 különböző medence várja a lubickolni vágyókat. A legnagyobb a 6200 négyzetméter vízfelületű, homok partos, pálmafás "mediterrán tengerpart". "A strandot az aquaparktól kerítés választja el, és karszalagos belépővel lehet belépni. A strand és a gyógyfürdő viszont átjárható - mutatja be a létesítményt Kállai Zsuzsa, marketing manager. - "A maximum kapacitásunk 23 ezer ember, jelenleg hétközben 10-12 ezer, míg hétvégén 16-18 ezer vendég fordul meg nálunk. Ebből kétezer fő veszi igénybe az aquaparkot." A strand vendégforgalma az előző évhez képest 16, az aquaparké 30, a gyógyfürdőé 14 százalékkal nőtt.
A Kehida Termál három hektáron, 16 medencével, 2600 négyzetméter vízfelülettel gyógy- és élménymedencékkel, kamikaze csúszdákkal várja a fürdözőket. Naponta mintegy 3000 látogató élvezheti a fedett fürdő és a strand nyújtotta örömöket. "Jegyárainkat, a benne lévő szolgáltatások tartalmától függően, három zónába osztottuk, és azontúl idő határok alapján is lehet belépőt vásárolni - mondja Czéduláné Horváth Beatrix, értékesítési és marketing vezető.
"Minden fürdőt, strandot üzemeltetőnek kötelessége kéthetente, akkreditált laboratóriumban a víz minőségét ellenőriztetni" - mondta el érdeklődésünkre Vargha Márta, az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI), higiénés vízmikrobiológia osztályvezetője. Ám, ha menet közben bármilyen problémát észlel az üzemeltető, azt azonnal jelentenie kell a területileg illetékes ÁNTSZ-nek. Ezentúl a hatóság is többször tart ellenőrzéseket a szezonban, induláskor például nemcsak a víz minőséget ellenőrzik mindenhol, hanem helyszíni szemlét is tartanak. Ekkor az infrastrukúrát, a műszaki állapotot, a higiénés körülményeket vizsgálják a hatóság munkatársai. "Az pedig uniós előírás, hogy 2006. végéig az összes működő medencét át kell alakítani vízforgatós rendszerűvé. Kivételt képez ez alól az a medence, ahol a vízminőséget rontaná a változtatás. Ilyenek a gyógy- és termálmedencék.
Egresi Andrea, Népszava
fidesz.hu