Az Országgyűlés július 10-én fogadta el a 2006. évi LXI. számú, az Egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról címet viselő törvényt, amely a Magyar Közlöny július 17-i számában jelent meg. Ennek értelmében szeptember 1-jétől a minimálbér duplája jelenti a minimum-járulékalapot. Ez annyit tesz, hogy a társadalombiztosítási, valamint a munkavállalói egészség- és nyugdíj-biztosítási járulékot szeptembertől havonta 125 ezer forint után kell megfizetni, 2007. január 1-je után pedig 131 ezer forint lesz az említett járulékok alapja. (Részmunkaidő esetén, illetve abban az esetben, ha a járulékfizetési kötelezettség nem áll fenn egy teljes hónapon át, akkor az említett összegek arányosan értendők.) Ez mindenkit érint, hiszen a munkaviszony keretében történő foglalkoztatásra, egyéni és társas vállalkozásokra, illetve evásokra egyaránt vonatkozik a szabály.
A törvény azonban lehetőséget biztosít arra, hogy ha a járulékalapot képező jövedelem nem éri el a minimum-járulékalapot, akkor az előbbi után fizessék meg az említett három járulékfajtát. Amennyiben tehát munkaviszony esetében a járulékalapot képező jövedelem, társas vállalkozás esetében a vállalkozó részére személyes közreműködésre tekintettel kifizetett jövedelem, egyéni vállalkozónál a vállalkozói kivét, illetve átalányadózó esetén az átalányadó alapját képező jövedelem nem éri el szeptembertől havonta a 125 ezer, jövőre pedig a 131 ezer forintot, akkor a kisebb összeg után teljesíthető a járulékfizetési kötelezettség. Az evás pedig akkor élhet a lehetőséggel, hogyha a jövedelme alatta marad a fenti limitnek. Ennek következtében az evázók szinte kivétel nélkül kénytelenek lesznek a magasabb összeg után fizetni a járulékokat, hiszen esetükben a tényleges jövedelem közterhekkel csökkentett összege jelenti a jövedelmet. Fontos tudni, hogy a kedvezmény igénybevételéhez az APEH-nek be kell jelenteni, ha a jövedelem nem éri el a minimum-járulékalapot. A foglalkoztató, társas vállalkozás és a biztosított egyéni vállalkozó az adószámának, valamint az általa foglalkoztatott biztosított személy adóazonosító jelének feltüntetésével bejelentést tehet a járulékalapot képező jövedelem nagyságáról.
Az APEH azonban nem bólint rá automatikusan a dokumentumra: a bejelentés valóságtartalmát a hivatal - különösen vállalkozásból származó jövedelmek esetében - vizsgálja. A rendelkezésre álló határidőt azért is fontos észben tartani, mert ha a foglalkoztató nem él a bejelentési lehetőséggel (vagyis bár a jövedelem nem éri el a minimum-járulékalapot, de a foglalkoztató nem kér járulékkedvezményt), akkor az ebből adódó, a munkavállalót terhelő járuléktöbbletet neki kell viselnie.
Adózási határidő
(augusztus 14-ig kell teljesíteni)
Jövedelemadó-előleg, külföldi személytől levont adó befizetése
Tb-, nyugdíj-, egészségbiztosítási, baleseti, vállalkozói, munkaadói és munkavállalói járulék befizetése
Start kártyásra vonatkozó 15/25 százalékos kötelezettség befizetése
Eho befizetése
Ekho befizetése és bevallása
Havi e-adóbevallás benyújtása
Világgazdaság - fidesz.hu