A Kolozsvárom megjelenő újság összeállításában emlékeztet, hogy Gémesi Ferenc, a budapesti Miniszterelnöki Hivatal határon túli magyar ügyekben illetékes államtitkára korábban több interjúban is elmondta, a Szülőföld Alap 2007-től venné át teljesen a határon túli pénzek kezelését. "Magyarországon ma már természetes, hogy a civileknek szánt támogatásokról a civil szféra képviselői döntenek. Ezt az elvet kell érvényesíteni a határon túlra irányuló támogatások esetében is" - nyilatkozta Bodó Barna, a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetségének elnöke. Szerinte a jelenlegi rendszert elsősorban azzal kellene megreformálni, hogy a különböző magyarországi közalapítványok azonos feltételek alapján bírálják el a határon túlról érkező pályázatokat.
"A Szülőföld Alap állami intézmény része, és teljes egészében a politikum hatása alatt áll. A jobb ellenőrizhetőség pusztán álindok, mivel egy közalapítvány működése ugyanúgy ellenőrizhető mint egy állami intézményé" - fejtette ki álláspontját a Krónikának Somai József, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság elnöke. Somai azt is elfogadhatónak találta volna, ha az új rendszer testületeiben ötven százalékban lennének jelen a civil szféra képviselői.
Egri István, az Erdélyi Magyar Civil Szervezetekért Alapítvány (Ermacisza) ügyvezetője elmondta: az erdélyi civileknek van okuk az aggodalomra, de több bizalommal is lehetne tekinteni az újításokat. Szerinte pozitív következmény lehet, hogy az új rendszer kiépítésével megszüntethetőek az elmúlt másfél évtizedben kialakult, majd pedig megkövesedett rendellenességek. Mint mondta, jó lenne minél hamarabb megismerni a magyar kormányzat elképzeléseit, mert a civil társadalom szakemberei is szeretnének véleményükkel hozzájárulni az előzőnél eredményesebben működő támogatási struktúra kialakításához.
MTI - fidesz.hu