fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kit képvisel Eörsi Mátyás?
2006. augusztus 2., 08:03
Megdöbbentő módon nyilatkozott a Libanon elleni agresszióról Eörsi Mátyás szabad demokrata politikus. Véleményét az európai ügyek bizottsága elnökeként ismertette újságírók előtt, miután az Országgyűlésben eszmecserét folytattak az izraeli és a libanoni nagykövettel. Eörsi úgy viselkedett, ahogyan a diplomáciában faltörő kossal közlekedő, érzelmi politizálást követő kezdők szoktak.

Mindenekelőtt leszögezte, hogy ezt a háborút a Hezbollah kezdte a két katona elfogásával, ezért a zsidó államnak joga van az önvédelemhez. Arról, fájdalom, nem szólt Eörsi, hogy mit keres az izraeli hadsereg egy másik ország területén. Szóba hozta továbbá, hogy az áldozatok számát és arányát felesleges méricskélni. (Mi azért jegyezzük meg, hogy e sorok írásakor a Hezbollah 18 civilt és 33 katonát, míg az izraeli hadsereg több mint 750 embert, döntő többségében civilt mészárolt le.) Mindezen túl Eörsi Mátyás diplomáciai érzéketlenségét jól mutatja, ahogyan önhatalmúlag és nyilvánvaló elfogultsággal elítélte a budapesti libanoni nagykövetet, ami mégiscsak szokatlan eljárás egy európai és magyar politikustól.

Itt tartunk most. Eörsi Mátyás tökéletesen úgy érvel, ahogyan az izraeli politikusok. Tévedés ne essék: szíve joga, magánemberként azt mond, amit akar. Nem gond az sem, hogy 1991 óta részt vesz azon az izraeli találkozón, amelyre a világ különböző parlamentjeiben és kormányaiban működő zsidó származású politikusokat hívják meg. ("Zsidó vagyok, és fontosnak tartom, hogy ezt idejövetelemmel is kinyilvánítsam" - nyilatkozta Eörsi Jeruzsálemben a United Jewish Communities tanúsága szerint.) A szimpátiához való jog őt is megilleti, bár akkor nem csodálkozhat, ha a magyarországi és európai közvélemény nem tartja független, hiteles személyiségnek Libanon ügyében.

A valódi kérdés a következő: kinek a nevében nyilatkozik efféléket Eörsi Mátyás? A magyar kormány, a szabad demokraták szóvivőjeként, esetleg a Liberális Internacionálé alelnökeként? Egyeztetett-e valakivel, például a finn elnökséggel, Libanon lerohanásának egyik legszigorúbb kritikusával? Nyilvánvalóan nem. Eörsinek az a javaslata, hogy a Hezbollahot vegyék fel a terroristacsoportok listájára, éppen ezért a fantazmagóriák világába sorolandó. Vajon, melyik európai döntéshozó szerv támogatja, hogy a háború lázas napjaiban, amikor naponta gyilkolnak asszonyokat, gyerekeket, és egész Libanon fegyverszünetért kiált, effajta politikai bélyeget süssenek egy legitim politikai mozgalomra? Ha jelen körülmények között bárki terrorista szervezetnek nyilvánítaná a Hezbollahot, a további vérontás mellett tenné le a voksát.

Eörsi talán nem gondolta végig, érdemes-e egyeztetés nélkül, látható elfogultsággal nyilatkozni egy háborús konfliktusról. A szabad demokrata politikusnak alighanem kétszer is meg kellett volna gondolnia, közkinccsé teszi-e gondolatait. Más politikusokhoz hasonlóan Eörsi Mátyás korrekt és tisztességes módon visszautasítja például Ján Slota sorozatos hőzöngéseit. Joggal várhatjuk el tőle, hogy ugyanezzel az ép erkölcsi érzékkel reagáljon más ügyekre is, ne fesse le önvédelemnek egy másik ország lerohanását, és a magánvéleményét se jelenítse meg hivatalos álláspontként. Egyáltalán: ne ítélkezzen, ha egyébként senki sem kényszeríti erre.

Magyar Nemzet, Szentesi Zöld László
fidesz.hu