E trendet különösen a multinacionális cégek által bejelentett leépítések jelzik. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb kimutatásaiban ugyanakkor az elmúlt időszakban bejelentett vagy már végre is hajtott elbocsátások még nem szerepelnek.
Több ezer embert érintett már a székesfehérvári IBM-leszerelés is, ám sajnálatos módon azóta újabb vállalatok jelezték, hogy dolgozóiktól, legalábbis azok egy részétől, szeretnének megszabadulni. Az elmúlt héten újabb, szintén székesfehérvári nagyvállalat kapcsán közöltek ilyen jellegű információkat. Egyik legnagyobb gépgyárunk csaknem ezer fővel kívánja csökkenteni munkahelyeinek számát.
Az Ikarus Járműgyártó Rt. 700 dolgozójának legalább 30 %-át kívánja elküldeni, de a megmaradt munkahelyek további biztosításához is állami támogatást kér. Mindemellett egyre inkább nyílt titok válik: miután a tulajdonos Irisbus ultimátuma szerint a vállalat működtetőeinek két év áll rendelkezésére, hogy nyereséget könyveljenek el, veszélybe került az áttételesen majd 10 ezer embert foglalkoztató üzem léte is.
A Videoton Holding számos vállalata is leépítések révén kíván rentábilissá válni. Elbocsátásokra kényszerül például a holding sárbogárdi üzeme és a Videoton Evsz Kft. is. Nem elképzelhetetlen az sem, hogy a nagy múltú cég az utcára teszi az IBM-től visszavett 1600 kölcsöndolgozóját is.
A Philipsnél is a létszám leépítésével számolnak. A menedzsment a működéshez szükséges létszámot itt az eddiginél négyszázzal kevesebb foglalkoztatottban állapította meg, ám a bennfentesek úgy látják, ezzel még nincs vége a vállalati megszorításnak.
Veszélybe került a dolgozók megélhetése a Dunaferrnél is. A vasművel kapcsolatban megfogalmazott kormányzati elképzelések nyomán a nyilvánosság előtt egyelőre még "csak" bérviták zajlanak, de a jelenlegi állapotok szerint úgy tűnik, hamarosan napirendre kerülnek a "humánerőforrás-gazdálkodás" kérdései is. A vállalatvezetés azon célja ugyanis, hogy hárommilliárd forintot megspóroljon a személyi jellegű kiadásokon, nem kecsegtet semmi jóval.
Az említett káros jelenségek egyelőre főként még csak a világ egyik legdinamikusabban fejlődő beruházási övezeteként számon tartott székesfehérvári régiót érintik, ám nem pusztán a szerencsétlen sorsú dolgozók privilégiuma a leépítéseket kísérő aggodalom.
A Mol-al összefüggésben napvilágot látott stratégiai és privatizációs tervek sem csak az olajvállalat munkatársainak egzisztenciáját fenyegetik. Nem árt ugyanis, ha a munkanélküliség immár tartós folyamatként prognosztizálható növekedését és az ezzel kapcsolatos félelmeinket szélesebb kontextusban fogalmazzuk meg.
Évtizede nem tapasztalt államháztartási hiány, rések betömését szolgáló privatizációs ámokfutás, tárcaköltségvetésekbe bekalkulált, milliárdos ígéretekre fedezetet nem nyújtó központi nadrágszíjbüdzsé, inflációt jóval meghaladó energiaár-emelés jövőre, befagyasztott jóléti intézkedések: értelmezési keretünk koordinátái sajnos ezek.
fidesz.hu