fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A kubai ellenzék főbb csoportjai
2006. augusztus 3., 08:28
A kubai belső ellenzék rengeteg csoportból áll, de befolyása a lakosságra elég csekély.

A fontosabbak: Emberi Jogok Kubai Bizottsága (CCPDH) - a csoportot a nyolcvanas években Gustavo Boffil alapította, s jelenleg Gustavo Arcos Bergnes 79 éves veterán ellenzéki vezet. Emberi Jogok és Nemzeti Megbékélés Bizottsága (CCDHRN) - a csoport félévente részletes jelentést tesz közzé a politikai okokból perbe fogott vagy elítélt személyekről. 1987-ben alakult, Elizardo Sánchez Canta Cruz vezeti, aki korábban a Demokratikus Szocialista Áramlat nevű csoport alapító tagja volt.

Keresztény Felszabadító Mozgalom - 1988-ban alakult, fő koordinátora Osvaldo Payá Sardinas. A mozgalom a politikai változásokon munkálkodik, de a törvényesség keretén belül. 1990-ben felhívást tett közzé Nemzeti Párbeszéd címmel, amelyben népszavazást kezdeményezett az alkotmányról, kérte a politikai foglyok szabadon engedését, alkotmányozó nemzetgyűlési választásokat. 1996-ban elindította a Valera Tervet, melyet 2002-ben benyújtott a parlamentnek is megvitatásra. Ehhez 11 ezer támogató aláírást gyűjtöttek össze. A kormány a vitát megelőzendő alkotmánymódosítást fogadott el, s kimondta a rendszer megváltoztathatatlanságát. 2003-ban Payá további 14 ezer támogató aláírást nyújtott be, hiába.

Haladó Ív - 2002-ben alakult, a Demokratikus Szocialista Áramlat és más ellenzéki csoport egyesülésével. Szóvivője Manuel Cuesta Morúa. A különféle ellenzéki csoportok időnként közös fellépésre szánják el magukat konkrét célok érdekében.

A Civil Társadalmat Előmozdító Gyűlés (APSC) 2002-ben lépett a nyilvánosság elé. Marta Beatriz Roque vezetésével 365 ellenzéki csoport dolgozik benne azon, hogy békés társadalmi mozgalomként előkészítse a rendszerváltást. Az első kongresszusát 2005 májusában tartotta. Vezetői közül többet letartóztattak pár hónap múlva.

A Mindenki Együtt mozgalmat több mint ötven ellenzéki vezető alkotja, élükön Vladimiro Roca áll. Megalakulásakor kiadott egy tanulmányt Kuba: javaslatok a válságból való kilábalásra címmel. A 36 pontos dokumentum a Valera Tervet támasztja alá, egyebek között a politikai foglyok szabadon engedését, a büntető törvénykönyv megváltoztatását, a magánvállalkozások beindítását, az országhatár szabad átlépését és az oktatás depolitizálását, a csak külföldiek számára fenntartott helyek megnyitását javasolja.

Az Asszonyok Fehérben olyan nőkből alakult, akiknek a férjét 2003-ben, egy nagy kirakatperben súlyos börtönbüntetésre ítéltek. Neve arra utal, hogy tagjai mindig fehér ruhában járnak. Egy csoportjuk arról vált ismertté , hogy minden vasárnap együtt megy templomba, majd tüntető sétát tesz a városban. Az Európai Parlament 2005-ben nekik ítélte az emberi jogi aktivisták számára alapított Szaharov-díjat, amelyet 2002-ben Olsvaldo Payá is megkapott.

A Kubai Változást 1992-ben hozta létre Eloy Gutiérrez Menoyo egykori forradalmár parancsnok, aki ellenzéki tevékenység miatt 22 évet töltött börtönben. Miután kiszabadult, külföldön telepedett le, de 2002-ben visszatért Havannába azzal a szándékkal, hogy legális mozgásteret hozzon létre az ellenzékiek számára.

E mozgalmak mellett független újságírók is létrehozták a maguk csoportjait (Cubanacán Press, Linea Press Sur, Cubapress), de sok közülük börtönbe került a 2003-as nagy leszámoláskor.

MTI - fidesz.hu