Az amerikai szankciók az amerikai Boeing társaságra üthetnek vissza, írta a Vremja Novosztyej és Nyezaviszimija Gazeta, emlékeztetve arra, hogy az amerikai társaság konzultánsként részt vesz a Szuhoj első polgári repülőgépének kifejlesztésében, illetve az amerikai repülőgépgyár első számú titánszállítója, az orosz Aviszma cég a közelmúltban a (most amerikai tiltólistára vett) Roszoboronoekszport tulajdonába került. Mindkét lap szerint a szankciókra figyelő Kína már azt fontolgatja, hogy nem a Boeingtől, hanem európai vetélytársától, az Airbus társaságtól vásárol több mint kétszáz repülőgépet. Áprilisban az Avisma közös vállalatot alapított a Boeinggel titán alkatrészek gyártására a Boeing
787-es "Dreamliner" modelljéhez. Elemzők korábban úgy vélték, hogy a Boeing gép nagyobb orosz alkatrészaránya felértékelheti a gépet az orosz légitársaságok szemében konkurensével, az Airbus A350-essel szemben. A két nagy orosz légitársaság, az Aeroflot és a Transaero korábban még mindkét gép iránt kifejezte érdeklődését.
Az orosz kormány hivatalos lapja, a Rosszijszkaja Gazeta ehhez még annyit tett hozzá: Washingtonnak az sem tetszik, hogy a Szuhoj és az Avisma az elmúlt időben tekintélyt parancsoló gazdasági fejlődést ért el. Az Avisma a világ legnagyobb titánalkatrész gyártója. Ügyfelei főként a repülőgép- és az űripari vállalatok sorából kerülnek ki. Az orosz vállalat a világ titánkeresletének 30 százalékát fedezi.
A Kommerszant független napilap ugyanakkor figyelmeztetett: az orosz cégek elleni szankciókkal Washington véget vetett az Egyesült Államok és Oroszország stratégiai partnerségének. Az újság arról is részletesen beszámolt, hogy információi szerint az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FBSZ) már július elején, tehát a venezuelai fegyverüzlet megkötése előtt olyan elemzést tett le Vlagyimir Putyin orosz elnök asztalára, hogy Washington nem fogja válasz nélkül hagyni az orosz fegyverek eladását Hugo Chávez Venezuelájának, és a válasz minden bizonnyal az Iránnal szembeni amerikai fegyverembargó megsértésének vádja lesz.
Abban minden orosz napilap egyetért, hogy valójában a Venezuelával kötött jelentős - sajtóértesülések szerint 3 milliárd dollárt kitevő - fegyverüzlet miatt büntette az amerikai külügyminisztérium Oroszországot, amikor pénteken bejelentette, hogy azonnali hatállyal tiltólistára helyezték - indiai, kubai és észak-koreai cégekkel együtt - az orosz Roszoboronoekszport külkereskedelmi társaságot és a Szuhoj repülőgépgyártót, azzal a hivatalos indokkal, hogy olyan felszerelést, illetve technológiát szállítottak Teheránnak, amellyel tömegpusztító fegyverek, cirkálórakéták vagy ballisztikus rakétarendszerek kifejlesztéséhez járulhattak hozzá.
MTI - fidesz.hu