fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
MSZP-SZDSZ balhé Óbudán
2006. augusztus 8., 12:54
Beperli Bőhm András SZDSZ-es fővárosi frakcióvezetőt Pető György, Óbuda szocialista polgármester-jelöltje, mert az leügynöközte őt. Pető már korábban bevallotta: III/II-es tiszt volt a rendszerváltozás előtt, de ez szerinte nem jelent ügynöki múltat. Petővel szemben egyébként - hosszas vívódás után - mégsem állított jelöltet az SZDSZ, a helyi ügyvivőjük viszont éppen ezért kilépett a pártból.

Pető György, az MSZP polgármester-jelölte (Óbuda-Békásmegyer) kedden közleményben tudatta: beperli Bőhm András fővárosi politikust, amiért az Index internetes portálnak adott nyilatkozatában "ügynökmúlttal rendelkező"-nek minősítette őt az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője.

Az ügy előzménye: a jelöltállítás folyamatában sokáig kétséges volt, hogy a III. kerületben lesz-e a koalíciós pártoknak közös polgármester-jelöltje. Az MSZP ugyanis Pető György jelenlegi alpolgármester indulásához ragaszkodott, ám az SZDSZ nem szerette volna támogatni Petőt. "A liberálisok elfogadhatatlannak tartják a szocialisták jelöltjét - mondta Bőhm András, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője. Hozzátette, hogyha az MSZP-nek vagy akár az SZDSZ közreműködésével a két pártnak együtt sikerülne valaki mást találnia az ügynökmúlttal rendelkező Pető György helyett, nyitottak lennének a támogatására" - írta az Index július elején.

Nem sokkal később azonban az MSZP bejelentette: nem állít jelöltet Pető Györggyel, Budapest III. kerületének MSZP-s polgármesterjelöltjével szemben az SZDSZ helyi szervezete. Így ha névleg nem is közös jelölt a korábban kifogásolt múltú alpolgármester, gyakorlatilag az SZDSZ is támogatja.

Úgy látszik, Petőnek mégis rosszul estek az SZDSZ-es frakcióvezető korábbi szavai, mert szerinte Bőhm "a kijelentéssel megsértette a személyhez fűződő jogomat és hamis látszatot keltve a jó hírnevemet. Ezért augusztus 4-én keresettel fordultam a Fővárosi Bírósághoz, kérve a tényállás megállapítását és Bőhm András 500.000 Ft nem vagyoni kártérítés megfizetésére való kötelezését" - írja Pető közleménye.

Az ügynök egyenlő a besúgóval?

A szocialista jelölt közleményében ismét elismeri: 1979 és 1983 között a III/II. nyílt állományú kémelhárító tisztjeként szolgált. Pető ennek ellenére nehezményezi az ügynök kifejezés használatát, mert - mint írja: "A rendszerváltást követően a közvéleményben olyan felfogás uralkodott el, hogy akit "ügynöknek" neveznek, az a III/III. csoportfőnökség hivatásos állományú tisztjei által fedett státuszúként beszervezett besúgó volt a rendszerváltás előtt, amely személyek saját lakó - és munkakörnyezetükkel, valamint baráti körükkel kapcsolatosan jelentést tettek, információkat szolgáltattak a III/III. csoportfőnökség részére". Az "ügynök" szó ilyen értelemben egyet jelent a "besúgóval" - teszi hozzá. Ezt azonban visszautasítja, mert "soha nem voltam ügynök a szónak abban az értelmében, amely ehhez a szóhoz a rendszerváltás után kapcsolódott".

Pető azt is nehezményezi - az ő kifejezésével: "nem nagyon díjazza azt a politikusi magatartást" - , hogy az SZDSZ kettős mércét alkalmaz. Nehéz ugyanis másként minősíteni szerinte azt a "farizeus" magatartást, ahogyan az SZDSZ részt vett a 2002-es Medgyessy-kormányban. (Mint ismert, Medgyessy Péterről a Magyar Nemzet kiderítette: III/II-es tiszt volt ő is.)

Szakad az SZDSZ?

Kilépett az SZDSZ-ből Csire János, Óbuda-Békásmegyer jelenlegi alpolgármestere - jelentette hétfőn az InfoRádió. Csire János azzal indokolta döntését, hogy számára elfogadhatatlan az önkormányzati választásokkal és jelöltállításokkal kapcsolatos alku, amely volt pártja és a szocialisták között létrejött. Csire többek között azt is sérelmezte, hogy az SZDSZ úgy döntött: nem indítanak helyi polgármesterjelöltet.

Csire János 1989-től a Szabad Demokraták Szövetségének alapító tagjaként a budapesti III. kerületi szervezet ügyvivője volt. 1990-től az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat egyetlen olyan képviselője, akit négy önkormányzati választáson egyéni képviselőnek megválasztottak.

MNO - fidesz.hu