fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Átlag felett drágult a kenyér, hús és a cukor
2006. augusztus 11., 10:37
2006. júliusban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,2 százalék volt, 2005. júliushoz viszonyítva pedig 3,0 százalékkal növekedtek az árak. Idén, az első hét hónapban, átlagosan 2,6 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában - közölte a KSH.

1 hónap alatt - 2006. júniushoz viszonyítva - az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal csökkentek. Árcsökkenés következett be az idényáras élelmiszerek (12,2) valamint a sertészsiradék (2,2 százalék) esetében. Ezzel szemben növekedett a péksütemények (9,7 százalék), a sertéshús (6,6), a cukor (4,8), a baromfihús (4,6), a kenyér (3,9) és a liszt (3,0) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 1,7 százalékkal drágultak.

A ruházkodási cikkek és a tartós fogyasztási cikkek körében árcsökkenés volt megfigyelhető. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árak egyaránt 0,1 százalékkal növekedtek. Az egyéb cikkek és a szolgáltatások áremelkedése átlag feletti volt. Ez utóbbi két csoporton belül a járműüzemanyag-árak 4,9 százalékkal, az üdülési szolgáltatások árai 9,6 százalékkal növekedtek egy hónap alatt.

12 hónap alatt, 2005. júliushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 29,0, a cukor 12,5, a tojás 11,6, a sertéshús 7,7, a száraztészta 7,2, a tej 6,8 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 5,0, a ruházkodási cikkekért 0,9, a háztartási energiáért 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2005. júliusban. A szolgáltatások átlagot meghaladó, 3,7 százalékos áremelkedésén belül a helyi tömegközlekedés 9,2, a szemétszállítás 5,9, a csatornadíj 5,4, az üdülési szolgáltatások árai 4,6 százalékkal drágultak. A szeszes italok, dohányáruk és az egyéb cikkek árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt, ez utóbbin belül a járműüzemanyagok árai 12,3 százalékkal növekedtek.

Megugorhat az infláció

Július volt az utolsó olyan hónap, amikor a Gyurcsány-csomag még nem befolyásolta érdemben a pénzromlási ütemet, az év további részében azonban várhatóan nagyot fog ugrani az infláció - állapítja meg a portfolio.hu internetes portál 12 elemző megkérdezésével végzett felmérése. A felmérés szerint az idei év végére a pénzromlás üteme 5,7 százalékra emelkedhet. Az infláció megugrásával párhuzamosan a piaci kamatemelési várakozások is fokozódtak: a konszenzus év végére 7,50 százalékos jegybanki alapkamatot jelez előre. Tavaly augusztusban még eljárást helyezett kilátásba a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a külföldi turisták által leglátogatottabb budapesti pénzváltók meglehetősen furcsa módszerei miatt, egy év leforgása alatt azonban nem történt előrelépés az ügyben. A lap kérdésére Belényi Adrienn, a GVH főtitkára elhárította szervezetük felelősségét azzal kapcsolatban, hogy egyes belvárosi pénzváltók a hivatalos 270 forintos középárfolyamhoz képest mindössze 213 forintot adnak egy euróért, ráadásul olyan kettős árfolyamot alkalmaznak, amely alkalmas lehet az ügyfelek megtévesztésére.

MNO - fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A Gyurcsány-csomag miatt megugrik az infláció