A felügyeleti szervek szerint akár száz forintért is lehetne váltani az eurót a turistáknak, ők akkor sem büntethetnek.
A GVH főtitkára hangsúlyozta: szervezetük csupán a váltók közötti esetleges kartellgyanúval foglalkozhat, a pénzváltók által alkalmazott árfolyam vizsgálata nem tartozik a feladataik közé. Belényi a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) illetékességét jelölte meg az ügyben, a felügyeletnél azonban Binder István szóvivő lapunkkal azt közölte: akár száz forintért is válthatnák az eurót a turistáknak, akkor sem lenne joguk beavatkozni. Mint mondta, jelenleg nincs olyan szabályozás, amely alapján vizsgálatot lehetne indítani az ügyben, szabadpiaci verseny uralkodik a pénzváltók között.
Elhárította a felelősséget a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség is. Kathi Attila, a főfelügyelőség szóvivője elmondta: nem folytatnak eljárást az ügyben, s jelenleg nincs is olyan hatóság, amely szankcionálhatná a középárfolyamtól jelentősen eltérő pénzváltók működését. Azzal kapcsolatban, hogy egyes helyeken kettős árfolyamot alkalmaznak, azaz feltüntetnek egy kedvezőbb árfolyamot is, ez azonban csak akkor érvényes, ha az ügyfél legalább negyedmillió forintnak megfelelő valutát kíván készpénzben beváltani, Kathi leszögezte: nem vizsgálhatják a fogyasztó megtévesztését, csupán annyit kell ellenőrizniük, hogy valamilyen formában fel legyen tüntetve az összes árfolyam.
Mint arról lapunk beszámolt, a tavalyi turisztikai főszezonban turisták és hazai ügyfelek éltek panasszal a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) pénzváltó ügynökeként tevékenykedő Interchange Kft. tevékenysége miatt. A bank akkor azzal védekezett, hogy a pénzváltók szabad árfolyam-politikát gyakorolhatnak, s ők csak azt vizsgálják, hogy a kétféle árfolyam megfelelő módon legyen feltüntetve.