Mint Stephen Nelson, a BAA repülőtér-üzemeltető társaság vezérigazgatója a BBC televízióban elmondta, a "példátlan" biztonsági intézkedések fenntarthatatlanok, és a társaság nem lesz képes biztosítani a százszázalékos légi forgalmat a jelenlegi körülmények között. A londoni Heathrow repülőtér vasárnap - optimista becslés szerint - a szokásos forgalom 70 százalékát fogja tudni biztosítani, míg a Gatwick és a Stansted repülőterek a járatok 20 százalékát kénytelenek törölni a szigorított utasellenőrzés következtében a kiszolgáló személyzetre nehezedő sok munka miatt.
Az utasoknak a járattörlések mellett komoly késésekre is fel kell felkészülniük, miután az amerikai hatóságok új biztonsági intézkedéseket vezettek be az elmúlt héten leleplezett, az Egyesült Államokba tartó repülőgépek felrobbantására szőtt összeesküvés nyomán. Az amerikai ellenőrzés utasonként 34 különböző információ közlését követeli meg, mielőtt az Egyesült Államokba induló gép felszállna a repülőtérről.
Szombaton még úgy látszott, hogy a légi közlekedés visszatér a normális kerékvágásba, de vasárnapra virradóra a BAA már azt közölte, hogy a légi forgalom korábbi szintje fenntarthatatlan. A társaság közlése szerint az újabb járattörlések valószínűleg a rövid távú járatokat fogják érinteni. Willie Walsh, a British Airways vezérigazgatója bírálta a BAA-t, mondván, hogy míg a BA felkészült és képes eleget tenni az új követelményeknek, elegendő légi és földi személyzettel és repülőgéppel rendelkezik, addig a BAA "képtelen a kiterjedt utas- és poggyászellenőrzési eljárás lebonyolítására Heathrow-n", és ez arra fogja kényszeríteni a brit légitársaságot, hogy töröljön egyes járatokat, másokat pedig nem teljes utaslétszámmal üzemeltessen.
A Ryanair ír légitársaság azt javasolta, hogy a kormány vegye igénybe a rendőrség és a hadsereg segítségét az utasellenőrzéseknél. Az Easyjet fapados légitársaság ugyanakkor azt közölte, hogy - csütörtök óta először - vasárnap előreláthatólag minden járata zökkenőmentesen fog üzemelni. Tony Douglas, a BAA heathrow-i vezérigazgatója úgy vélekedett, hogy amennyiben a jelenlegi szigorított utasellenőrzést továbbra is fenntartják, az valószínűleg szokatlanul hosszú sorokhoz és még több járattörléshez fog vezetni. A közlekedési minisztérium szóvivője szerint a kormány és a BAA között folytatódnak az egyeztetések a kialakult helyzet kezeléséről.
MTI - fidesz.hu