A 2006-os Globális kockázati tőke felmérés (Global Venture Capital Survey) 505 kockázati tőke társaság viselkedését és szándékait vizsgálta szerte a világon, a válaszadók 24 százaléka Európában, 55 százaléka Amerikában, 17 százaléka az ázsiai/csendes-óceáni régióban, 4 százaléka a Közel-Keleten tevékenykedik. A válaszadó cégek 1 millió és 1 milliárd euró közötti vagyont kezelnek.
A 119 európai válaszadó 66 százaléka azt jelezte, hogy az elkövetkezendő 5 évben nagyobb hangsúlyt szeretne fektetni a nemzetközi befektetésekre. A válaszadók közül az európaiak mutatták a legnagyobb érdeklődést a nemzetközi terjeszkedés iránt, őket követték az ázsiaiak (56 százalék) és az amerikaiak (52 százalék).
A terjeszkedni szándékozó európai kockázatitőke-befektetők kétharmada a felmérés szerint más európai országot vesz célba: 32 százalékuk Nyugat-Európát, 21 százalékuk Közép-Európát, 14 százalékuk pedig Kelet-Európát részesíti előnyben.
A kontinensen kívül az európai befektetők az ázsiai/csendes-óceáni régió (13 százalék) és az USA (12 százalék) iránt érdeklődnek. Előbbi esetben az alacsonyabb költségstruktúra, utóbbi esetben a magasabb színvonalú üzletmenet jelent vonzerőt számukra.
Európa globális szinten is az egyik legkedveltebb célpont: a tevékenységük kiterjesztését tervező válaszadók 30 százalékánál Európa kedvelt célpontként jelenik meg.
Nyugat-Európában a portfoliók diverzifikálása, az ígéretes vállalkozások jelenléte, és a magas színvonalú ügymenet mind hozzájárul ahhoz, hogy az európai kockázati tőke társaságok érdeklődést mutatnak a kontinensen belüli terjeszkedés iránt. Emellett Közép-Európa a külföldi piacok elérése miatt kedvelt célpont, míg Kelet-Európa a kialakulóban lévő vállalkozói környezet miatt áll a nemzetközi érdeklődés középpontjában.
Az amerikai és ázsiai/csendes-óceáni válaszadók 22, illetve 12 százaléka jelezte, hogy nagyobb figyelmet kíván fordítani európai tevékenységére. A válaszadók vonzerőként mindkét esetben a diverzifikációt és a külföldi piacok elérhetőségét emelték ki Európa tekintetében. Az amerikai válaszadók az alacsonyabb árak miatt jobban érdeklődtek Európa, elsősorban Közép- és Kelet-Európa iránt.
A válaszok a Deloitte szerint egyértelművé teszik, hogy folytatódik a kockázati tőke szektor előretörése Európában. Európa versenyelőnyéhez az alacsonyabb vállalatirányítási költségek mellett hozzájárul a szellemi tulajdonnal kapcsolatos törvények megléte, és a jogviták kialakulásának alacsonyabb kockázata is.
A felmérés szerint a kockázatitőke-befektetők továbbra is a technológiai szektort célozzák meg világszerte, az európai válaszadók "zöldebb" szemléletet választanak. Ez már a második egymást követő év, amikor az európai válaszadók a következő 5 évben a befektetések területén az energia/környezetvédelmi szektortól várják a legnagyobb növekedést. Ezt követi az orvosi műszerek és új anyagok gyártása.
Közép-Európa emellett a kutatás-fejlesztés, illetve a mérnöki és gyártási tevékenységek területén is ígéretes célpontnak bizonyult.
Seres Béla, a Deloitte Magyarország Pénzügyi tanácsadás üzletágának vezető partnere szerint Közép-Európában gazdag hagyománya van a mérnöki szakértelemnek, alacsonyabb a munkaerő-költség, a régió politikailag stabil, és csak néhány órás repülőútra van Európa jelentős pénzügyi központjaitól. Mindez igen vonzó helyszínné teszi Közép-Európát a kockázati tőke befektetések szempontjából. Tapasztalataik szerint az elmúlt egy évben a kockázati tőke társaságok érdeklődése megnőtt Kelet-Európa iránt.
MTI - fidesz.hu