A KSH és az Ecostat közös gyorsbecslése alapján a szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez képest 0,9 százalékkal emelkedett a GDP.
Az első félévben a gazdasági növekedés 4,1 százalék volt mind kiigazítás nélkül, mind pedig a naptári hatás kiszűrésével.
Ligeti Csák, a KSH főosztályvezetője elmondta: a tavalyi évhez képest a mezőgazdaság gyengébb teljesítményt mutat, ezen kívül pedig lassult az ipar és az építőipar termelésének bővülése is.
A KSH megjegyzi, hogy a gyorsbecslés korlátozott információs bázisra épül, így a statisztikai becslés megbízhatóságának hibahatára +/- 0,2 százalékpont.
Az első negyedévben a gazdasági növekedés kiigazítás nélkül 4,6 százalék volt, a naptári hatás kiszűrésével 4,4 százalék.
Tavaly a második negyedévben a GDP kiigazítás nélkül 4,5 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével pedig 4,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Kedden ismét gyengébben nyitott a forint a bankközi devizapiacon: az eurót fél tíz tájban 274,10/20 forinton jegyezték, szemben a hétfői 273,45/55 forinttal.
A reggel közzétett második negyedévi GDP adatok a várt 4,2 százalékhoz képest csak 3,6 százalékos bővülést mutattak, ami csalódást okozott a piacon. A forint gyengülni kezdett, az euróval az adat megjelenése előtt 273,50/70 forinton kereskedtek, utána pedig 274,10/20 forintra erősödött az uniós valuta.
Szerdán reggel tovább gyengült a forint a bankközi devizapiacon, az eurót fél tíz körül 275,10/20 forinton jegyezték, szemben a keddi 274,50/60-as árfolyammal.
"Raiffeisen Bank jóval markánsabb, 4,4 százalékos növekedést várt, az adat hideg zuhanyként ért bennünket" - fogalmazott Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető elemzője hozzátette: amíg a nettó export dinamikája továbbra is erős, addig mind a lakossági, mind a közösségi fogyasztás dinamikája gyengül, ráadásul a beruházások is lassulnak, bár sok múlik azon, hogy az autópálya építéseket mikor számolják el.
MTI - fidesz.hu