fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gyurcsány programjában bízik, az elemzők már semmiben
2006. augusztus 15., 11:53
Találgatások, ellentmondó elemzések kísérik a tényt: tegnap hirtelen emelkedett az euró árfolyama. Kérdéses, hogy a Moody's meddig tartja fenn kedvezőbb hitelbesorolásunkat. A bizonytalanságot fokozhatja Gyurcsány újabb nyilatkozata.

Egyetlen piaci szereplő akciója elég volt arra, hogy elindítsa a lavinát - értesült az origo.hu, miközben egymásnak ellentmondó elemzések jelentek meg a forint újabb mélyrepüléséről.

Elsősorban Magyarország adósságállománynak várható leminősítéséről szóló pletyka rendítette meg a nemzeti valuta értékét - mondta az origo Üzleti Negyedének Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Tőle azt is megtudhattuk, hogy egy piaci szereplő egyetlen megbízása is alkalmas volt arra, hogy ilyen mértékben elmozdítsa a forint árfolyamát a piacon.

Leminősíthet a Moody's

A Moody's Investors Service nem tervez azonnali lépést Magyarország hitelminősítésével kapcsolatban, és megvárja, hogy az október 1-jei önkormányzati választások után milyen, az államháztartási hiány mérséklését szolgáló kiadáscsökkentő intézkedéseket tervez a kormány - mondta el a Reutersnek Jonathan Schiffer, a hitelminősítő elemzője. A Portfolio.hu azt írja: mint ismert, tegnap olyan pletykák terjedtek a piacon, hogy a Moody's akár heteken belül kedvezőtlen irányba változtatja meg hazánk államadósságának besorolását, meg sem várva a konvergenciaprogram szeptember 1-jei benyújtását.

Ugyanakkor az origo.hu által idézett szakértők arra számítanak, hogy Moody's Investors Sercive heteken belül leminősítheti a magyar devizaadósságot. A Moody's-nál egyelőre három fokozattal kedvezőbb a magyar devizaadósság besorolása, mint a Standard & Poor'snál és a Fitchnél. A piaci vélekedést befolyásolja, hogy a Standard & Poor's (S&P) negatív, leminősítést valószínűsítő kilátást tart fenn a magyar besorolásra. (A három közismert, nagyobb hitelminősítő intézetből a másik kettő már leminősítette Magyarországot 2002 óta.)

Célkeresztben a konvergenciaprogram

A leminősítéssel kapcsolatos várakozások a konvergenciaprogram benyújtásának közeledte miatt erősödtek fel. Leminősítésre ösztönözheti ugyanis a hitelminősítőket, hogy a kormányfő augusztus 4-én bejelentette: a konvergenciaprogram nem tartalmaz konkrét euróbevezetési céldátumot.

A kedélyeket várhatóan nem nyugtatja meg Gyurcsány Ferenc hétfőn rögzített, kedd reggel sugárzott heti rádióinterjúja sem. A miniszterelnök kifejtette: eddig senki nem beszélt megalapozottan az euró bevezetésének várható idejéről. Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádióban kedden reggel elhangzott nyilatkozatában azt mondta: az időpont kérdését csak az egyensúlyi program teljesítését követően lehet feltenni. "Én inkább azoknak a szakértőknek a bölcsességére hajlok, hogy akkor jár el helyesen a kormány, ha minden erőfeszítését annak rendeli alá, hogy a konvergenciaprogram, azaz az egyensúly megteremtésének programja teljesüljön. És amikor ez teljesül, és Magyarország e tekintetben megerősítette hitelességét, (...) akkor feltesszük a kérdést: (...) akkor mikor is vezetjük be az eurót?" - hangsúlyozta. Hozzátette: "én akkor amellett fogok kardoskodni, hogy a lehető legkorábban, de nagy biztonsággal".

Újraindul a hullámvasút?

A leminősítéssel kapcsolatos pletykától függetlenül, a következő hónapokban nagyobb az esélye a forint gyengülésének, mint erősödésének - állítja Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. Az elemző szerint az utóbbi hetek alacsony forgalma is hozzájárul a forint árfolyamának sebezhetőségéhez. A következő hetekben több esemény is jelentős hatást gyakorolhat a forint árfolyamára - véli az Erste Bank elemzője. Szerinte a hónap végére várt 0,25 vagy 0,50 százalékos jegybanki kamatemelés elmaradása a forint kisebb mértékű, átmeneti gyengüléséhez vezethet.

Ennél sokkal nagyobb mértékű és hosszabb ideig tartó kedvezőtlen hatása lehet a forint árfolyamára, ha az Európai Unió irányítói nem fogadják el, vagy a piac meghatározó szereplői nem tartják hitelesnek a szeptember 1-jére elkészülő konvergenciaprogramot.

Optimista kormányfő, pesszimista elemzők

Gyurcsány keddi rádiónyilatkozatában a konvergenciaprogram szeptember elsején esedékes brüsszeli bemutatása kapcsán közölte, abból indul ki, hogy az jól fog sikerülni. "Miért sikerülne rosszul a bemutató, induljunk ki abból, hogy jó fog sikerülni" - mondta arra a felvetésre: ha rosszul sikerül a bemutató, akkor ebből komoly kárai lennének Magyarországnak.

A felsorolt veszélyek ellenére az euró árfolyam a következő hetekben várhatóan 270 és 276 forint között alakul majd - véli Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Szerinte a hó végére várt jegybanki kamatemelés elmaradása esetén 275 forintig, 0,25 százalékos emelés esetén 273 forintig nőhet az európai valuta kurzusa. Ennél jelentősebb forintgyengülést okozhat azonban szerinte a konvergenciaprogram elutasítása vagy a devizaadósság leminősítése. Ilyen esetben hirtelen 2 forinttal, néhány nap alatt pedig 4-5 forinttal emelkedhet az euró árfolyama.

Németh Dávid úgy véli, a kedvezőtlen események nem következnek be, ha az államháztartási és a külgazdasági egyensúly javul, jövőre a jelenleginél alacsonyabb euróárfolyam is kialakulhat. Szerinte a következő évben 260 és 276 forint között ingadozhat az euró kurzusa, és az idei év végén 265 forinthoz közeli, a jövő év végén 260 és 265 forint közötti árfolyam kialakulását is elképzelhetőnek tartja.

MNO - fidesz.hu